Ekonomi

Bank of America’dan seçim raporu

Yabancı bankaların seçimlerinin gerçek nihai analizi müşterilerine ulaşıyor.

Bank of America (BofA) da ‘Saha notları: İki taraf için de net bir zafer, ekonomi için kolay çare yok’ başlıklı notla seçime ilişkin değerlendirmesinde senaryolara yer verdi.

Aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu ekonomistlerin hazırladığı raporda, seçimlerin birinci tipte sonuçlandırılmasının mümkün olduğu belirtildi.

BofA raporunda, yatırımcıların finansal taraftaki düzenlemelerden rahatsız olduğu vurgulandı. Raporda, yatırımcıların, muhalefet kazanırsa para biriminin değer kaybetmesi ve faiz oranlarındaki artışların bankacılık bilançolarında ve hükümet yükümlülüklerinde sorunlara neden olabileceğini düşündükleri belirtildi.

BofA ekonomistlerinin değerlendirmesinde, bazı yatırımcıların ve bazı kurumların bilançolarındaki gizli yükümlülük ve maliyetlerin seçim sonrasında ortaya çıkabileceğinden endişe duydukları belirtildi.

BofA, faiz oranlarındaki ve kurlardaki artışlara yanıt olarak kamu bankalarına yapılacak potansiyel sermaye yatırımı ve deprem finansman ihtiyacı da dahil olmak üzere Türkiye’de borcun milli gelire oranının yüzde 50-55 olacağını öngördü. Banka, Eylül ayına kadar faiz oranlarının yüzde 50’ye ulaşacağı ve TL’nin yüzde 20-25 civarında değer kaybedeceği beklentisini yinelerken, kampanya döneminde fiyat artış taahhütleri ve enflasyona ilişkin revizyon görüşmelerinin beklentiler üzerinde yukarı yönlü risk oluşturduğunu belirtti.

Tahvil ve döviz kuru beklentileri

Bankanın değerlendirmesine döviz ve tahvil senaryoları da dahil edildi.

Banka ekonomistleri, muhalefetin seçimleri kazanması durumunda siyasi faizin yüzde 50 olduğu bir ortamda 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 30’larda zirve yapacağını tahmin ediyor. Banka, USD/TL’deki rayiç değerin de 24 olacağını varsaymıştı. Döviz kurundaki seviyenin genel olarak rayiç fiyatın üzerinde olduğunu belirten BofA, muhalefetin kazanması halinde kurun 25 seviyelerine kadar çıkabileceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu