Haber

Tutuklu gazetecilerle görüşmeye polis engeli

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 29 Ekim’de tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) Genel Yayın Yönetmeni Diren Yurtsever, gazeteciler Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Salman Güzelyüz, Emrullah Acar, Hakan Yalçın ve Deniz Nazlım ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer Ziyaret dilekçesi ile yapılan başvurular reddediliyor.

GEREKÇE: HEDEF

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Tutuklu gazetecilerin ziyaret başvurularının “sakıncalı” olduğu gerekçesiyle reddedilmesine karşı Ankara Batı İnfaz Hakimliği’ne yaptığı itirazlar başarısızlıkla sonuçlandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü, MA muhabiri Ceylan Şahinli’den görüş almak için başvuran meslektaşı Yüsra Batıhan’ın Mezopotamya Ajansı’nda çalışmasını “uygunsuz” buldu.

Ankara Polisi’nin İnfaz Hakimliği’ne gönderdiği araştırma raporunda şube müdürlükleri tarafından herhangi bir bilgi veya belgeye ulaşılamadığı belirtilmesine rağmen, Batıhan’ın Mezopotamya Ajansı’ndaki çalışmasını ilişki olarak gösterdi. Araştırma raporunda şu ifadelere yer verildi: “İstihbarat sicili olan kişi ile yapılacak görüşmenin ‘örgütsel nitelikte’ olduğu anlaşılmış olup, görüşme yapıp yapmayacağınızı değerlendirmeniz gerektiği anlaşılmıştır. röportaj yap.”

Öte yandan Sincan 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Yönetim ve Gözlem Kurulu, MA muhabiri Hakan Yalçın’ın ziyaret başvurusunun reddedilmesi ve cezaevinde yaşanan ihlal haberleriyle ilgili olarak açıklama yaptı. Yönetim ve Gözlem Kurulu münasebetiyle şu açıklamaları yaptı: “Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler hakkında haber yaptığına dair bilgiler edindiği, çevredeki kitlelere ajitasyon ve propaganda malzemesi olarak hizmet ettiği anlaşılmıştır. ‘örgüt’ ile bağlantılıdır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu