Ekonomi

ThyssenKrupp’un Hisseleri 2024 Gelir Tahmininin Düşmesi Nedeniyle Düştü

ThyssenKrupp AG hisseleri, Alman endüstri mühendisliği firmasının finansal analistlerin öngördüğünden daha düşük gelir tahminleri sunmasının ardından Çarşamba günü %2,5 oranında değer kaybetti.

Şirketin 2024 mali yılının ikinci çeyreğinde toplam gelirleri 168 milyon Avro olarak gerçekleşirken, bu rakam ortalama 190 milyon Avro olan finansal analist tahminini karşılamadı. Gelişmiş Silah ve Ekipman (AWE) bölümünün gelirleri 95 milyon Avro olarak gerçekleşerek 108 milyon Avroluk ortalama tahminin de altında kaldı.

Grubun faiz ve vergi öncesi kârı (FVÖK) 10,6 milyon Avro zarar olarak gerçekleşmiş ve finansal analistlerin 9,0 milyon Avro zarar tahminini karşılamamıştır.

RBC Capital Markets analistleri bir raporda, “Şirket yönetiminin beklediği gibi, FVÖK’teki azalma temel olarak AWE bölümünün büyüme stratejisini yürütmek için yapı ve geliştirme ile ilgili maliyetlerdeki artıştan ve AWE satışlarının toplam satışlar içindeki oranının artması nedeniyle brüt kar marjındaki düşüşün yanı sıra AWE bölümünün üretim artışı ve kapasite genişlemesinden kaynaklanan diğer satılan mal maliyetlerindeki artıştan kaynaklanmaktadır” dedi.

Şirketin satışları toplamda 9,06 milyar Avro ile bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %10 oranında azaldı.

İleriye dönük olarak ThyssenKrupp, 18 Aralık 2023 tarihinde açıkladığı 2023/24 mali yılı için Grup için satış ve kar tahmininin hala geçerli olduğunu belirtiyor.

Şirket şimdi satışların 820 milyon Avro ile 900 milyon Avro arasında gerçekleşeceğini tahmin ediyor ki bu da bir önceki yıla kıyasla daha önce öngörülen önemli orta aralıktaki yüzdelik büyümeyle uyumlu. Yine de bu tahmin, ortalama finansal analist tahmini olan 979 milyon Avro’dan daha düşük.

FVÖK ile ilgili olarak şirket, 40 milyon Avro’luk konsensüs tahmininin aksine, hala önemli orta aralıkta on milyonlarca Avro’luk bir zarar beklemektedir.

Raporun yayınlanmasının ardından, RBC Capital Markets analistleri şirketin hisseleri üzerindeki pozitif notlarını 21 € hedef fiyatla yineledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın yardımıyla oluşturulmuş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-demirkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu