Haber

Romanya’da Hayali İhracat Yapan Şüphelilere Operasyon: 5 Kişi Yakalandı

ROMANYA’da bir paravan şirkete hayali ihracat yaptığı belirlenen zanlılara yönelik düzenlenen operasyonda 5 kişi yakalandı. Zanlıların devlete 38 milyon dolar zarar verdiği belirlendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince hayali ihracat yaptığı belirlenen şebeke takibe alındı. Şüphelilerin gerçek bir ticari faaliyette bulunmadığına dair fatura düzenlediği belirlendi. Bu faturaların özellikle Laleli pazarındaki kadın ve çocuk dokuma işlerine kesildiği ve bu işlemlerin Romanya’da kurulu bir paravan şirket üzerinden yürütüldüğü belirlendi.

Gümrük işlemlerinde, gümrük müşavirleri tarafından hayali ürünlere uygun beyanname düzenlenerek ihracatın gerçekleştirildiği ve bu nedenle haksız bir ‘katma değer vergisi’ (KDV) iadesi alındığı tespit edildi.

38 MİLYON DOLAR ZARAR

Şüphelilerin hayali ihracat yaptıklarının belirlenmesinin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile irtibata geçilerek detaylı raporlar istendi. Bilirkişi raporu ile eldeki verilerin karşılaştırılması sonucunda zanlıların devlete haksız yere 38 milyon dolar yani yaklaşık 1 milyar 25 milyon lira kazandırdığı belirlendi.

5 ŞÜPHELİ YAKALANDI

20 Temmuz’da İstanbul’da 7 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 5 zanlı yakalandı. Şüphelilerden 3’ünün şirket yetkilisi, 1 zanlının kendi aracı ve 1 zanlının da serbest gümrük müşaviri olduğu belirlendi.

haber-cankaya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu