Ekonomi

Kazanç çağrısı: Finning International Inc. gelirlerini artırdı, temettüsünü yükseltti

Dünyanın en büyük Caterpillar bayisi Finning International Inc. (FTT), 2024 yılının ilk çeyreğinde net gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre %9 artarak 2,3 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Şirket, yeni ve kullanılmış ekipman satışlarında önemli bir artış yaşadı; yeni ekipman satışları %25, kullanılmış ekipman satışları ise %48 oranında arttı. Ürün destek gelirindeki %1’lik hafif düşüşe rağmen, şirketin birikmiş iş hacmi çeyrek sonundan bu yana 700 milyon dolar arttı.

CEO, çeşitli sektörlerde ve bölgelerde stratejik kazanımlar, %10’luk bir temettü artışı ve hisse geri alım programının yenilendiğini duyurdu.

Önemli Çıkarımlar

 • Finning International’ın 2024 yılının ilk çeyreğindeki net geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 artarak 2,3 milyar dolara ulaştı.
 • Yeni ekipman satışları %25, kullanılmış ekipman satışları ise %48 oranında artış gösterdi.
 • Şirketin ürün destek gelirlerinde %1’lik küçük bir düşüş görüldü.
 • Bir önceki çeyreğin sonundan bu yana birikmiş iş hacmi 700 milyon dolar gibi önemli bir oranda arttı.
 • Şili’deki bakır madenlerinde, Kanada’daki petrol kumlarında ve İngiltere ile İrlanda’daki veri merkezlerinde stratejik kazanımlar elde edildi.
 • Şirket, ürün destek büyümesi konusunda iyimser ve işletme sermayesi hızını artırmaya ve önemli miktarda serbest nakit akışı yaratmaya odaklanmış durumda.
 • Hisse geri alım programının yenilenmesinin yanı sıra %10’luk bir temettü artışı da duyuruldu.

Şirket Görünümü

 • Ürün destek büyüme oranlarının yılın ikinci yarısında iyileşmesi beklenmektedir.
 • Şirket 2024 yılında önemli ölçüde serbest nakit akışı yaratmayı öngörüyor.
 • Yöneticiler enerji sektöründe faaliyetlerin artacağını ve üretimin büyüyeceğini öngörüyor.
 • Şili’nin madencilik sektörünün görünümü, bakıra odaklanma ve genişlemeler için hükümet onayları ile olumludur.
 • Yılın ilerleyen dönemlerinde daha fazla katalizör beklenmekle birlikte, 450 milyon dolarlık sermayenin kilidini açmak için bir plan yürürlükte.

Ayıda Öne Çıkanlar

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın
 • Düşük boru hacimleri nedeniyle inşaat faaliyetleri yavaşlamıştır.
 • Ürün destek gelirleri hafif bir düşüş göstererek belirli bölgelerdeki marjları etkilemiştir.
 • Birleşik Krallık ve İrlanda pazarlarında yeni inşaat ekipmanlarına yönelik talep zayıf seyretmektedir.
 • Servis gelirleri zayıflayan Şili pesosundan olumsuz etkilendi.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Güney Amerika’daki güçlü madencilik teslimatları Şili’deki yeni ekipman satışlarının %20 artmasına katkıda bulundu.
 • Ürün destek gelirleri tüm pazar sektörlerinde artarken, parça satışları %7 oranında artış gösterdi.
 • Birleşik Krallık ve İrlanda’da kullanılmış ekipman satışları bir önceki yıla göre iki katına çıktı.
 • Şirketin bilançosu, rekabet ortamının normale dönmesiyle birlikte sağlıklı kalmaya devam ediyor.

Eksikler

 • FAVÖK’ün net gelire oranı, ürün destek gelirlerinin azalması ve enflasyonist maliyet baskıları nedeniyle düştü.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Madencilik ve enerji sektörlerinde sipariş alımının Mayıs ve Haziran aylarında daha fazla anlaşmanın kapanmasıyla daha istikrarlı olması bekleniyor.
 • Şirket, kullanım seviyelerini yönetmeye ve sermaye harcamalarında istikrarlı bir büyüme yaklaşımına odaklanıyor.
 • Kiralama piyasasında orijinal kira maliyeti geçen yılki seviyelere geri döndü.
 • Şili’de madencilik ekipmanları için artan fiyat teklifi, ihale ve ödül faaliyetleri olgunlaşan bir pazara işaret ediyor.
 • Şirket, yüksek stok seviyelerini azaltmak ve birikmiş işleri daha hızlı dönüştürmek için çalışıyor.

Sonuç olarak, Finning International Inc. ürün destek geliri ve inşaat faaliyetlerindeki bazı zorluklara rağmen, artan satışlar ve büyüyen birikim ile 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptı.

Şirketin stratejik girişimleri ve pazar konumlandırması, sağlıklı bir bilanço ve kilit sektörler ve bölgelerdeki olumlu bir görünümle desteklenen gelecekteki büyüme için iyi bir konuma sahip olmasını sağlıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Finning International Inc. (FINGF), 2024 yılının ilk çeyreğinde ekipman satışlarında kayda değer artışlar ve önemli bir birikim büyümesi ile güçlü bir finansal performans gösterdi. Şirketin stratejik hamleleri ve piyasa öngörüsü karşılığını veriyor gibi görünüyor. Finning’in finansal sağlığı ve gelecek beklentileri hakkında daha derin bir anlayış sağlamak için bazı önemli metriklere ve InvestingPro İpuçlarına göz atalım.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro Verileri, şirketin sektördeki önemli varlığının altını çizen 4,49 milyar dolarlık bir piyasa değerine dikkat çekiyor. 12,31’lik F/K oranı, hisse senedinin kazançlara kıyasla makul bir şekilde değerlenebileceğini ve bunun da değer yatırımcılarına hitap edebileceğini gösteriyor. 2024’ün 1. çeyreği itibariyle son on iki aydaki %10,56’lık gelir artışı, Finning’in piyasa dalgalanmalarının ortasında satışlarını artırma becerisini göstermektedir.

InvestingPro İpuçlarından biri, yönetimin agresif bir şekilde hisse geri alımı yaptığına, bunun şirketin geleceğine olan güvenin bir işareti ve hisse fiyatının değer kazanması için potansiyel bir katalizör olduğuna dikkat çekiyor. Buna ek olarak Finning, temettülerini 22 yıl üst üste artırarak hissedarlarına değer kazandırma konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Temettülerdeki bu istikrarlı artış, özellikle gelir odaklı yatırımcılar için caziptir.

InvestingPro ayrıca Finning’in temettü ödemelerini 44 yıl üst üste sürdürerek şirketin finansal istikrarını ve gelir getiren bir yatırım olarak güvenilirliğini pekiştirdiğini belirtiyor. Likit varlıkları kısa vadeli yükümlülüklerini aşan şirket, acil finansal taahhütlerini karşılamak için iyi bir konumda.

InvestingPro, daha detaylı analiz ve ek görüşler arayan yatırımcılar için Finning International Inc. hakkında https://www.investing.com/pro/FINGF adresinden erişilebilecek daha fazla ipucu sunuyor. Şirketin finansal sağlığı ve yatırım potansiyeli hakkında daha net bir resim sunabilecek daha fazla InvestingPro İpucu mevcut.

INVTROZEL1A kupon koduyla özel tekliften yararlanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden faydalanın ve yatırım kararlarınıza rehberlik edecek InvestingPro İpuçları paketinin tamamının kilidini açın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

muthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu