Haber

Özel Bireyler Nasıl Spor Yapmalı?

Özel bireylerin spor eğitimleri hakkında bilgi veren uzmanlar, “Spor, özel bireylerin hayata hazırlanmasında önemli rol oynuyor.”

Uzmanlar, erken çocukluk döneminde başlayan spor eğitiminin çocuğun zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal gelişiminde önemli rol oynadığını, takım sporlarıyla ilgilenen özel gereksinimli çocukların birçok sosyal sorunu geride bıraktığını belirtiyor.

Spor Eğitmeni Mustafa Kurt, özel bireylerin problem çözme becerilerini geliştirmeleri, kendilerini ifade etmeleri, yeni yollar ve yaratıcı çözümler aramaları için spor eğitimlerinden yararlanılabileceğini belirterek, şöyle konuştu: “Spor eğitimi, bireyleri hayata hazırlamakta önemli rol oynuyor. düşüncelerini bir noktada yoğunlaştırmak gibi temel becerileri geliştirmelerini sağlar.” söz konusu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Feneryolu Tıp Merkezi Spor Eğitmeni Mustafa Kurt, özel gereksinimli çocuklara yönelik spor eğitimi konusunu değerlendirdi.

Erken çocukluk döneminde başlayan spor eğitiminin önemi

Spor Eğitmeni Mustafa Kurt, özel gereksinimli çocukların bireysel ve gelişimsel özellikleri açısından akranlarından çeşitli nedenlerle önemli ölçüde farklılaştığını belirterek, “Erken çocukluk döneminde başlayan spor eğitimi, çocuğun zihinsel, duygusal, duygusal gelişimi açısından önemli rol oynuyor. Fiziksel ve sosyal gelişim. “Beden farkındalığı yaratarak kuvvetlerinizi doğru kullanmanızı, denge gelişiminizi güçlendirmenizi, büyük ve küçük kas gruplarını eş zamanlı çalıştırmanızı sağlar.” söz konusu.

Ayrıca çocuğun akran bağlantısını güçlendirir

Spor Eğitmeni Mustafa Kurt, sadece fiziksel özelliklerin geliştirilmesiyle sınırlı olmayan spor eğitiminin çocuğun akranlarıyla bağ kurmasını, özgüvenini ve problem çözme becerilerinin güçlenmesini de sağladığını belirterek, “Gününü sporla geçiren bir birey, Yoğun antrenman, yorucu bir günün ardından rahatlayabilir, stresi azaltabilir ve kalan enerjiyi kullanabilir.” Bunu olumlu kullanabilmesi için spora yönelmesi gerekiyor.” dedi.

Özel gereksinimli çocuklar aldıkları spor eğitimleriyle ne gibi beceriler kazanıyorlar?

Spor Eğitmeni Mustafa Kurt da özel gereksinimli çocukların aldıkları spor eğitimleriyle hayatları boyunca kullanacakları hareket becerileri, aktif ve sağlıklı özyönetim becerileri ve düşünme becerilerini geliştirerek bir sonraki eğitim aşamasına hazırlandıklarını anlattı. Çocuk ve Ergen Gelişim ve Otizm Merkezi’nde (ÇEGOMER) verilen spor eğitimleri hakkında da bilgi veren Spor Eğitmeni Mustafa Kurt, “Özel gereksinimi olan bireyler eğitmen eşliğinde gözlemleniyor ve hangi komutların verildiği konusunda ön değerlendirme yapılıyor. yapabildiklerini ve hangi komutlara farklı tepkiler verdiklerini.”

Özel gereksinimi olan çocukların spor öncesi değerlendirmesinde neler yer alıyor?

Spor Eğitmeni Mustafa Kurt, özel gereksinimli çocuklara yönelik; Hareket eden bir nesneyi tutma, yerden bağımsız kalkma, sandalyede bağımsız oturma, eğilerek bir nesneyi alma, topu fırlatma ve yakalama, daire şeklinde bekleme, trambolinde atlama, emekleme, baş üstünde top atma ve yakalama , stabilite tahtası üzerinde yürümek, çift bacakla sıçrama, ayaktayken futbol topuna bir amaç için vurmak, lifekinetic egzersizleri yapmak, ileri takla atmak, tek kolla çember çemberi yapmak, topu iki elle duvara atıp yakalamak, sektirmek basketbol topu, havadan atılan topa tepki verip ayağınızla tekme atmak, ileri takla atmak, iki elle tenis topunu duvara fırlatıp yakalamak, ip atlamak, masa. Programın tenis raketi üzerinde topun sektirilmesi gibi egzersizler yapılarak temel spor beceri düzeyine göre hazırlandığını anlattı.

Bireysel sporlarda başarılı olan çocuklar neler yapar?

Spor Eğitmeni Mustafa Kurt da belirlenen hedefler sonucunda el ve göz uyumunun geliştirilmesi, motor hareketlerin geliştirilmesi, çeşitli talimatların yerine getirilmesi, taklit becerisinin kazanılması gibi hedeflere ulaşılması beklendiğini belirterek, sporda başarılı olan çocukların bisiklet, paten, yüzme ve masa tenisi gibi kişisel spor dalları. Sporda beceri gelişimlerini artırırken aynı zamanda kendilerine hobi edindiklerini söyledi.

Spor eğitimi, düşünce konsantrasyonu gibi temel becerileri geliştirir

Spor Eğitmeni Mustafa Kurt da voleybol, futbol, ​​basketbol gibi takım sporlarıyla ilgilenen özel gereksinimli çocukların pek çok toplumsal sorunu geride bıraktığını vurgulayarak, “Özel bireylerin problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için spor eğitiminden faydalanılabilir, yeni yollar ve yaratıcı çözümler ararlar. “Spor eğitimi, düşünceleri yoğunlaştırma gibi temel becerilerin geliştirilmesinde kullanılarak bireylerin hayata hazırlanmasında önemli rol oynuyor” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haber-tekman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu