Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye, İsveç ve NATO görüşecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlama törenine katılmak üzere Türkiye’ye geldi.

Bugün Dolmabahçe Ofisi’nde Erdoğan ile bir araya gelen Stoltenberg, yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti.

Erdoğan ile görüşmesinden bahsetti.

Stoltenberg konuşmasında şunları söyledi:

Türkiye son derece önemli ve değerli bir NATO müttefikidir. İttifaka kritik katkılarda bulunur. Bu katkılar, Kosova’daki Barışı Koruma Misyonuna en son konuşlandırılan birlikleri içermektedir. Gerginliğin yükseldiği an son derece önemlidir. Asker gönderen Türkiye’ye teşekkür ederiz.

Türkiye, NATO kapsamında Irak kuvvetlerinin eğitimine de destek vermektedir. Türkiye, Ukrayna’ya da güçlü takviyeler yapıyor. Buna Karadeniz Tahıl Girişimi’ndeki liderliği de dahildir. Ben de korkunç bir yıkıma neden olan depremle dayanışmamı göstermek için buraya geldim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığım görüşmede kendisini yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ettim. Seçimlere yüksek katılımından dolayı Türk milletine saygılarımı sundum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önümüzdeki ay Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde gündeme gelecek konular hakkında görüş alışverişinde bulunduk.

NATO’nun Ukrayna’ya verdiği güçlü desteği, caydırıcılık ve savunmamızı daha da güçlendirmek için atılacak adımları, Kosova’daki varlığımızın önemini ve terörün her türlü ve tezahürüne karşı çabalarımızı ele aldık.

Stoltenberg, Türkiye, İsveç ve NATO’nun görüşeceğini söyledi.

haber-nazimiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu