Haber

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile Gazze’deki durumu görüştü

Katar Emiri Pir Tamim bin Hamad Al Thani, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile Gazze’de akan kanın durdurulması ve insani yardımın ulaştırılması konusunu görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, resmi ziyareti kapsamında ülkesinde bulunan Katar Emiri Şeyh Temim ile görüştü.

Gazze’deki sivilleri korumanın ve akan kanı durdurmanın yollarının görüşüldüğü toplantıda, cumhurbaşkanları, “Gazze’deki Filistin halkının ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda insani yardım göndermeye devam edilmesi ve Filistin halkının barışının sağlanması için yoğun çabaların sürdürülmesi” konusunda fikir alışverişinde bulundu. ateşkes.”

Filistin davasını bölge ülkelerine ve Filistin halkına zarar verecek şekilde tasfiye etme ve halkı göçe zorlama girişimlerini reddettiklerini vurgulayan Sisi ve Pir Tamim, bölgede adil bir barışın sağlanması ve barışın tesisi için mevcut istişarelerin sürdürülmesi konusunda mutabakata vardı. Uluslararası meşruiyet kurallarına uygun, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması çerçevesinde ateşkes.

İkili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede cumhurbaşkanları, Katar ile Mısır arasında çeşitli düzeylerde iş birliği kapsamında istişare ve uyum mekanizmalarının etkinleştirilmesine devam edilmesi konusunda mutabakata vardı.

Katar Emiri Pir Tamim, dün Abu Dhabi’de BAE Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile Filistin’de gerilimin azaltılması ve sivillerin korunması konularını görüştü.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki göstermek” gerekçesiyle kapsamlı bir baskın gerçekleştirirken. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 38’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Gazze’de İsrail saldırılarında 4 bin 506’sı çocuk, 3 bin 27’si kadın olmak üzere 11 bin 78 Filistinli öldürüldü, 27 bin 490 kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 182 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 70 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

adilcevazajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu