Teknoloji

James Webb bir dış gezegende su buharı tespit etti

ensonhaber.com

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirilen James Webb teleskobu, 25 Aralık 2021’de başarıyla fırlatıldı ve yuvasına yerleştirilerek çalışmaya başladı. yörünge.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak olan James Webb Uzay Teleskobu, güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştırıyor.

Ötegezegende bulunan su buharı

James Webb, Dünya’dan 26 ışıkyılı uzaklıkta Başak takımyıldızındaki kırmızı bir cüce yıldızın yörüngesinde dönen uzak ötegezegen GJ 486 b’de su buharı tespit etti.

Gökbilimciler GJ 486 b’yi gözlemlediler ve ötegezegen çevresinde bir atmosferin varlığına işaret edebilecek su buharı gözlemlediler.

Doğruluğu kanıtlanırsa, bu, gökbilimcilerin Dünya dışındaki yaşam arayışına yaklaşımlarını değiştirebilir.

Araştırmanın baş yazarı ve Arizona Üniversitesi astronomu Sarah Moran şunları söyledi:

Bir sinyal görüyoruz ve bunun su olduğu neredeyse kesin. Ancak bu suyun gezegenin atmosferinin bir parçası olup olmadığını, yani gezegenin bir atmosferi olup olmadığını veya yalnızca yıldızdan gelen bir su imzası mı gördüğümüzü artık söyleyemeyiz.

JWST’nin Orta Kızılötesi Cihazı (MIRI), sistemi inceleyecek ve her zaman gezegenin yıldızlara bakan “gündüz tarafına” odaklanarak daha fazla bilgi toplamaya çalışacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu