Yaşam

İnsanların Düz Dünya Savunucularıyla Tartışmaları Size “Artık Yok!” Dedirtecek

Bugün hâlâ ciddi anlamda Dünya’nın düz olduğuna inanan insanların olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi, bunu ilk duyduğunuzda muhtemelen yüksek sesle gülmüş veya ‘Bu ne saçmalık?’ diye düşünmüşsünüzdür. dedin. Ancak bu, dünyanın ne kadar çeşitli ve renkli bir yer olduğunu gösteriyor. Herkesin kendi gerçekliği vardır ve bu da hayatı çok ilginç ve eğitici kılmaktadır.

Kaynak:https://www.buzzfeed.com/mikespohr/15…

1. ”Bu teori yüzünden çok iyi bir arkadaşımı kaybettim. Her şey onun bu konuyla ilgili pek çok podcast dinleyip ‘Bu gerçek değil ama ya öyleyse?’ diye düşünmesine bağlı. “Bu onun gibi sözde komik şakalar yapmasıyla başladı.”

”Düz Dünya teorisine daha fazla ilgi duymaya başladıkça, kendisini arkadaşlarından soyutlamaya başladı ve her 5-10 dakikada bir konu açıldığında bu teori hakkında bir şeyler söylemeye başladı. Sonunda çok güzel evini sattı ve düz dünya teorisine inanan insanlardan oluşan bir topluluğun yanına taşındı. “O zamanlar kalbimi kırmıştı çünkü yıllardır yakın arkadaştık ve yavaş bir araba kazasına tanık olmak gibiydi.”

2. “Meksika’da bir düz dünyacıyla tartışıyordum ve ona uydular olmadığında GPS’in nasıl çalıştığını sordum.”

”Bize yol gösterecek cihazları olduğunu söyledi. Ona, Meksika hükümetinin düzgün su borularını toprağa döşeme konusunda sorun yaşadığını söyledim ve gerçekten de yönlendirme cihazlarını toprağa yerleştirecek teknolojiye sahip olup olmadıklarını sordum. “Cevabı sadece gülmek oldu.”

3. “Instagram aracılığıyla düz Dünya topluluğuna sızmak için bir yıl harcadım ve düz Dünya seyahat fotoğraflarına adanmış bir hesapla çok sayıda takipçi topladım.”

Gerçek düz dünyacıların çoğunluğu hükümetin söylediği veya yaptığı hiçbir şeye derinden güvensizdir. Birçoğu düz Dünya teorisini dine, büyüye veya mistisizme de bağlıyor.’

4. “Düz Dünya Topluluğu adında bir Discord sunucusu var ve burayı ‘gelip tartışmak için eğlenceli bir yer’ olarak tanıtıyorlar.”

”Ama aslında sana konuşma şansı vermiyorlar ve çoğu zaman soruları yanıtlamayı reddediyorlar. Bunun yerine sadece hakaret ediyorlar. En kötü ihtimalle yöneticiler, kendilerinin hatalı olduğunu kanıtlayan herkesi aktif olarak susturur veya uzaklaştırır.”

5. “Meslektaşım da onlardan biri ve bize neden Dünya’nın yuvarlak olduğu söylendiğine dair aklına tek bir açıklama gelmiyor.”

”Ona göre bizi buna inandıracak sebepleri olmalı. Peki soruyorum neyi örtbas etmeye çalışıyorlar? Cevabı yok. Ancak rastgele bir adamın YouTube kanalına bakarsanız gerçeği göreceğinizi iddia ediyor. Hayır, gördüğüm şey tıklamalardan geçimini sağlayan biri.’

6. “Pek çok düz Dünyalı bunu kişiliklerinin o kadar büyük bir parçası haline getirdi ki fikirlerini değiştirmek o kadar da kolay değil.”

”Düşüncelerini yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor ama aynı zamanda bunu da istemiyorlar.”

7. “Bir keresinde Dünya’nın düz olduğuna inanan bir UFC savaşçısıyla sohbet etmiştim ve Arşimet’in sadece gölgesini kullanarak Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlayabildiğini açıklamaya çalışmıştım.”

”Fakat mevsimler onu en çok etkiledi. Adam Brezilyalıydı. Dünya yuvarlak olduğu için Brezilya’da kış, ABD’de yaz olabileceğini, bunun tersinin de olabileceğini anlattım. Başını salladı ve sessizce uzaklara bakmaya başladı. “Görünüşe göre niyetini tamamen değiştirmedim ama en azından onda büyük bir niyet yarattı.”

8. “NASA sana neden yalan söylesin?” deyince Düz Dünya’ya olan inancımı kaybettim.

9. “Düz Dünya’ya inanan birini inançlarını sorgulamaya ikna ettim ve ona aradığı kanıtları sundum.”

”Bana ‘Bilim ve medya yalan söylüyor’ dedi. Ona neden kanıt istediğini sordum, eğer zaten önyargıyla inkar edecekse neden kanıt istediğini sordum. “Daha sonra düz Dünya hakkındaki tüm yorumlarını sildi ve o zamandan beri bu konuda hiçbir şey yayınlamadı.”

10. ”Kayınpederim dünyanın düz olduğuna inanıyor.”

”Eğer Dünya gerçekten düzse ve sen haklıysan o zaman ne değişecek? ” Diye sordum. Yüzü paha biçilemezdi çünkü verecek bir cevabı yoktu.

11. “Geometri öğrencilerimden biri Dünya’nın düz olduğuna inanıyordu, bu yüzden yılın geri kalanını Dünya’nın aslında düz olmadığını ihtiyatlı bir şekilde göstermeye çalışarak geçirdim.”

Dünyanın farklı haritalarına baktık. Öğrenciler bir portakalın üzerine kıtaları çizdiler ve daha sonra onu düz duracak şekilde farklı konumlarda soydular ve farklı açılış yollarının ortasındaki çarpıklıkları karşılaştırdılar. Yılın sonunda onu kenara çektim ve dünyanın düz olduğuna inanıp inanmadığını sordum. “Hala inanıyordu.”

12. ”Gemi konumlarını, rotalarını ve hızlarını uydu aracılığıyla izleyen bir şirketteki işim hakkında düz Dünya’ya inanan biriyle konuştum.”

“‘Dünya düz olsaydı bunların hiçbiri işe yaramazdı’ dedim. “Sadece en temel kavramları açıklayabilirdim ama bu onun haklı olduğumu ve pratik bilgisi olmayan biri tarafından ikna edildiğimi anlaması için yeterliydi. Dünyanın küresel doğasının deneyimi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu