Yaşam

Hong Kong’un Bu Canavar Binalarında Yaklaşık 10.000 Kişi Yaşıyor! İyi de Nasıl?

Bu sıkışıklığın ve karışıklığın, orada yaşayan binlerce insan için katlanılması oldukça zor olduğunu söylemeye gerek yok. İyi olan tek yanı, bir popülariteye sahip olması.

Peki buradaki insanlar bu kalabalığın içinde yaşamayı nasıl başarıyor?

Dünya’nın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olan Hong Kong’taki bu yapı, birbirine bağlı 5 binadan oluşur.

Oldukça yüksek olan 5 blokta, 2243 daire vardır. Burada yaşayan insan sayısı ise yaklaşık 10.000’dir. Bu yapı,1960’lı yıllarda yaşanan nüfus yoğunluğu sebebiyle ev alma gücü olmayan vatandaşların, devletin desteği ile ev almasını kolaylaştırmak amacıyla inşa edilir.

Yani bizlerde TOKİ gibi düşünülebilir. “Monster Building”, Canavar Bina’daki bu bloklar; Fook Cheong Binası, Montane Malikanesi, Oceanic Malikanesi, Yick Cheong Binası ve Yick Fat Binası olarak adlandırılır.

Monster Building’in en yüksek binası, 18 katlı Oceanic Malikane’sidir.

Burası özel bir mülk olmasına rağmen turistler arasında o kadar popülerdir ki bölge sakinleri, ziyaretçilerin sessiz olması ve saygılı davranması için binaların çevrelerine uyarı işaretleri eklemiştir.

Üstelik bu binaların zemin katlarında çeşitli kahve dükkanları, yeme-içme yerleri bulunur. Burayı ziyaret eden turistler, dükkanlara uğrayarak esnafın kalkınmasına da katkı sağlar. 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu