Haber

Erdoğan: AB’ye tam üyelik sürecimizden umutluyuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi.

Beştepe’deki görüşme saat 15.50’de başladı. Görüşme yaklaşık 3 saat 20 dakika sürdü.
aldı.

Erdoğan görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan şunları söyledi:

TARİHİ FIRSATLARI BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ:“14-28 Mayıs seçimlerinde elde ettiğimiz başarıyı 31 Mart 2024 yerel yönetimler seçimleriyle güçlendirmek istiyoruz. Yaklaşan seçimler, gerçek anlamda belediyecilik hizmetlerinden mahrum kalan şehirlerimiz için bir fırsattır. Milletimizin desteğiyle bu tarihi fırsatın boşa gitmesine izin vermeyeceğiz.

SON KARARI MECLİS TARAFINDAN VERİLECEKTİR : (İsveç’in NATO’ya üyelik süreci) Parlamentonun açılmasıyla üzerimize düşeni yapacağız. Nihai karar mercii Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Hiçbir ülke ile çözülemeyecek sorunumuz yok. Diyalog ve diplomasiye alan açılırsa yanlış anlaşılmaların ortadan kalkacağına inanıyoruz. Bunu son 21 yılda defalarca başardık. Engeli aştık. Bugün de aynı başarıyı yakalamamızın önünde hiçbir engel yok. Hem ülkemizin hem de AB’nin çıkarına olacak bu atılımların olumlu sonuçlarını en kısa zamanda görmeyi temenni ediyorum.

AB’DE İLERLEME SAĞLAMAK İSTİYORUZ: Avrupalı ​​dostlarımızla görüşmelerimizden umutluyuz. Artık AB’ye tam üyelik sürecimizin yeniden canlandırılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vatandaşlarımıza vize serbestisi gibi temel konularda ilerleme sağlamak istiyoruz.

ADA’DA ÇÖZÜMDEN KAÇMIYORUZ: (KKTC ziyareti) Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin açılışı ile gerçekleştirdik. Ercan Havalimanı’nın Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını diliyorum. Adanın gerçeklerinden hareketle analizden asla kaçmadık. Kıbrıs adasının kalıcı ve adil bir barışa kavuşması için sorumluluk almaktan çekinmeyiz. Bu konudaki samimiyetimizi Annan Planı dahil tüm süreçlerde gösterdik, gerekirse yine göstereceğiz. Bunun için karşımızdakilerin dayatmalarda ısrar etmek yerine sahadaki durumu kabul etmesi gerektiği açıktır.

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu