Ekonomi

Çin’deki Türkiye Ulusal Pavyonu açıldı

Türkiye’nin Çin’deki yeni Başkonsolosluğu’na ev sahipliği yapan Chingdu şehrinde Türk ihraç eserlerinin sergileneceği “Türkiye Ulusal Pavyonu” açıldı.

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezindeki Qingbayjiang ilçesindeki ticaret parkında kurulan ihraç ürünleri sergisinin açılışı münasebetiyle tören düzenlendi.

Törene Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Chingdu Başkonsolosu Mehmet Mert Tokman, Chingdu Belediyesi Başkan Yardımcısı Lin Nan, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Kurulu Başkanı Huang Li ve diğer yetkililer katıldı.

Büyükelçi Musa törende yaptığı konuşmada, Chingdu Başkonsolosluğu’nun açılışının ardından ihracat işleri standının açılışına şahitlik ettiklerini belirterek, bu girişimin Türk firmalarının Çin’deki paylarının artmasına vesile olmasını temenni ettiklerini belirtti. Çinli tüketicilerin kaliteli Türk eserlerine ulaşmasını sağlamak.

Uluslararası demiryolu taşımacılığı limanının yanında yer alan ticaret parkındaki standın ticari faaliyetleri hızla yaygınlaştırmasını umduklarını dile getiren Musa, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin değerli lojistik fırsatlar sağladığını ve bağlantıların artacağına inandıklarını vurguladı. Türkiye’nin Orta Koridor projesinin devreye girmesiyle.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin son 20 yılda 30 kat artarak 2022’de 45 milyar dolara ulaştığını kaydeden Musa, Çin’in Türkiye’nin Asya’da en büyük, dünyada ise üçüncü büyük ticaret ortağı haline geldiğinin altını çizdi.

Yatırım alanında da olumlu eğilimlerin görüldüğünü, Türkiye’de altyapı, enerji, lojistik, telekomünikasyon ve finans gibi farklı departmanlarda faaliyet gösteren Çinli şirketlerin sayısının 1000’i geçtiğini kaydeden Musa, bu şirketlerin çoğunun Türkiye’yi bölgesel olarak gördüğünü söyledi. iletişim merkezi.

Çin’in Türkiye’deki yatırımlarının 4,3 milyar dolara ulaştığını ve bunun yüzde 70’inin son 5 yılda gerçekleştiğini hatırlatan Musa, Türkiye’nin yatırım dostu bir ülke olarak daha fazla Çinli firmayı yatırıma davet ettiğini söyledi.

“Türkiye Ulusal Pavyonu”, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Kurulu işbirliğiyle tasarlandı.

Fuardaki işlerin temini ve teslimi TGS Dış Ticaret AŞ, Çin ile temasta aracılık hizmetleri ise Hengchuan Jufeng Ltd. tarafından yürütülecektir.

haberfindikli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu