Ekonomi

Blinken: Türkiye’nin liderlik rolünü üstlenmesini bekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması konusunda Türkiye’nin “yeniden liderlik rolü üstlenmesini” beklediklerini söyledi.

Blinken, Colorado’da devam eden Aspen Güvenlik Forumu’nda Türkiye’nin Karadeniz tahıl girişimindeki rolü ve Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Blinken, bir soru üzerine, “Türkiye, inisiyatifin sıfırdan hayata geçirilmesinde başta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yakın işbirliği içinde çalışarak vesile oldu. Sıfırdan başlatmak için harika bir iş çıkardı.” söz konusu.

Blinken, “Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki insanların ihtiyaç duydukları gıdayı daha önce olduğu gibi uygun fiyatlarla alabilmeleri için Türkiye’nin bu durumu yeniden rayına oturtmada liderlik rolü üstlenmesini bekliyoruz.” dedi. terimini kullandı.

Rusya’nın tahıl girişiminden geri adım attığı dönemlerde Türkiye’nin bu girişimi sürdürme çabalarına değinen ABD Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’yı tahıl anlaşmasına döndürmek için görüştüğünü de belirtti.

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’nın Odessa limanını bombalamaya devam ettiğini belirterek, Kremlin’in savaşı sürdürmeye istekli olduğu görüşünü dile getirdi.

Blinken, “Rusya’nın anlamlı barış görüşmeleriyle ilgilendiğine dair rastgele bir kanıt görürsek, üzerine atlayan ilk kişi biz oluruz. Ne yazık ki Rusya’nın ilgilendiğine (barış) dair sıfır kanıt görüyorum ve asıl sorun bu” dedi. dedi.

Blinken, Putin’in “Ukrayna’dan daha uzun süre savaşmaya devam edebileceğine ve Ukrayna’nın tüm destekçilerini geride bırakabileceğine inanmaya devam ettiğini” belirterek, Rusya’yı bu fikirden caydırmanın “hayati” olduğunu da sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı, Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin ile Putin arasında yaşanan gerginliğe işaret ederek, “Sayın Prigojin’in yerinde olsam çok endişelenirdim. NATO’nun açık kapı politikası var, Rusya’nın açık pencere politikası var.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu