Ekonomi

Bitcoin’de hedef 500 bin dolar mı yoksa 10 bin dolar mı?

Yazar – Marco Oehrl

Investing.com – bitcoin, Ethereum & diğer kripto para birimleri bir yılı aşkın süredir kuru bir dönemden geçiyor. Çünkü kripto para birimleri tüm zamanların en yüksek seviyelerinde işlem görmeyeli bu kadar uzun zaman oldu.

Hisse senetleri ve kripto para birimlerinin eşit oranda düşmesine neden olan gelişme, Fed’in sıkılaştırıcı para politikası oldu. Bununla birlikte, kripto para birimleri özellikle sert darbe aldı ve arazi ‘nin çöküşü, Mayıs ayında tüm ekosistemleri tehdit etti. O noktada, işlerin daha kötüye gidemeyeceği varsayıldı.

Ancak sorunlu projeleri üç haneli milyonlarla destekleyen büyük kurtarıcı Sam Bankman-Fried, milyarlarla hokkabazlık yaparken bazı hatalar yaptı: kendi imparatorluğunun çökmesine neden olan ve kripto endüstrisine olan güveni kalıcı olarak sarsan hatalar. Milyarlarca dolarlık girişimleri arasında varlıklarını kaybeden bazı kurumsal yatırımcılar da vardı.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz gibi Bitcoin savunucuları bile artık bu pazarın geleceği için beklentilerini düşürmek zorunda kaldı.

Altı aydan daha kısa bir süre önce Novogratz, Bitcoin’in önümüzdeki beş yıl içinde 500.000 doların en düşük seviyesine ulaşmasını bekliyordu. Terra’nın çöküşü bile onun bu fiyat hedefine olan bağlılığından taviz veremedi.

Ancak FTX her şeyi değiştirdi, bu yüzden bugün olduğu gibi bu tahminden geri adım atıyor. BTC’nin 500.000 dolara ulaşacağına inanmaya devam etse de bunun önümüzdeki beş yıl içinde olmasını beklemiyor.

Mobius Capital Partners’ın kurucusu Mark Mobius, Bitcoin’in sıkıntılı günler geçirdiğini düşünüyor. Olası bir dibe vurma raporları biriktiği için BTC’nin 2023’te 10.000 doları test etmesinin beklendiğine inanıyor.

Bunun nedeni, FTX’in çöküşüyle ​​birlikte kripto para birimlerini tutmanın eskisi kadar çekici olmamasıdır. Düşük faiz oranlarının olduğu dönemlerde kripto para birimlerini elde tutmak için en az %5 getiri vaat eden kripto projeleri geliştirildi. Ancak Mobius, bu ekosistemin büyük ölçüde FTX’e dayandığını ve artık bittiğini söyledi:

“Elbette kripto para yatırma işlemleri için en az %5 faiz sunan bir dizi teklif oldu, ancak bu oranları sunan şirketlerin çoğu, kısmen FTX nedeniyle iflas etti.

Dolayısıyla bu kayıplar arttıkça insanlar faiz kazanmak için kripto paraları elinde tutmaktan korkar hale geliyor.”

Bitcoin için teknik fiyat işaretleri

Bitcoin şu anda %0,77 düşüşle 16.953 $’da ve haftalık %3,01 kârla.

Kripto para birimi, dün hızlı bir şekilde 16.986 doların altında bir günlük kapanış gördüğü için 30 Kasım’da %23,6 Fibonacci geri çekilme bölgesinin üzerindeki yükselişi teyit edemedi. Bu nedenle, piyasa daha fazla kayıp için hazır görünüyor, bu da 21 Kasım’ın düşük seviyesi olan 15.504 $’ı test etmesi bekleniyor.

Yalnızca %23,6 Fibonacci düzeltme bölgesinin üzerinde her zaman bir yükseliş kırılması varsa, %38,2 Fibonacci düzelmesi 17.841 Dolar, 55 günlük hareketli ortalama 18.424 Dolar ve %50 Fibonacci düzeltmesi 18.533 Dolar hedeflenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu