Haber

AK Parti’den Canikli: 7’li masa küresel sermayenin avukatlığını yaptı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve ekonomiİş Dünyası Lideri Nurettin Canikli, “Yedili tablo, kamu bankalarını etkisiz hale getirmeyi ve küçültmeyi hedefliyor. Yedili tablo bu vaadiyle yabancı bankaların yani küresel sermayenin sözcüsü ve savunucusu oldu” dedi.

AK Partili Canikli, Twitter hesabından Millet İttifakı muhtırasında ekonomi program hakkında açıklamalarda bulundu. Canikli, “Mutabakat zaptı metninde yer alan ekonomik programda Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın küçültüleceği, faaliyet alanlarının daraltılacağı ve etkisiz hale getirileceği taahhüt ediliyor.”

“Mutabakat zaptı metninde 7’li tablo Ziraat Bankası’nın çiftçinin bankası, Halk Bankası’nın esnaf ve KOBİ bankası olacağını açıklıyor. 7’li tablonun amacı Ziraat Bankası’nın bankacılığına son vermek” Ziraat Bankası bu durumda, çiftçiler dışında hiçbir gerçek ve tüzel kişiye kredi ve finansman imkânı sağlayamayacak, tarım dışı bir alanda yatırım yapamayacak. Ziraat Bankası, nakdi kredilerinin yüzde 26,4’ünü tarım sektörüne, yüzde 73,6’sını kullandıracak.Ziraat Bankası, tarım ve çiftçinin tüm kredi taleplerini karşılamakta, artan kaynaklarını başta imalat sektörü olmak üzere diğer sektörlerin kullanımına sunmaktadır.Benzer bir tablo Halk Bankası için geçerlidir.Halk Bankası’nın nakdi kredilerinin yüzde 46’sı esnaf ve KOBİ’lere yöneliktir.Firmalar tarafından kullanılırken, yüzde 54’ü diğer departmanların finansman ihtiyaçları için aktarılmaktadır. Ziraat Bankası yüzde 75 küçülecek, etkisizleşecek ve finansal aracılar nezdinde ağırlığını kaybedecek. Aynı şekilde Halk Bankası’nın faaliyetlerini esnaf ve KOBİ’lerle sınırlamak, Halk Bankası’nın banka olarak zayıflaması, gücünü kaybetmesi ve etkinliğinin yarıdan fazla azalması anlamına gelir.” döviz piyasasındaki dalgalanmaların boyutunu büyüterek döviz kurlarında ani yükselişlere yol açabileceğini kaydetti:

“7’li Tablo, yabancı sermayeli bankaları savunurken o kadar ileri gidiyor ki, kamu bankalarının özellikle reel sektöre sağladığı düşük faizli yatırım kredilerinin rekabet ortamını bozduğunu savunuyor. Bu bakımdan 7’li tablo aynen böyle. aynı mutabakat zaptının ‘Finans Şube Politikaları’ başlığı altında ‘Kamu bankalarının şube içi adil rekabeti bozmalarını önleyeceğiz’ ibaresini kullanıyor. Kamu bankaları sektördeki adil rekabeti nasıl bozar?7’li tabloya göre kamu bankaları reel kesime, üretime ve istihdama düşük faizli kredi vererek rekabeti bozar.Bu nedenle kamu bankalarını etkisiz hale getirmeyi ve küçültmeyi amaçlar. 7’li Masa bu vaadi ile yabancı sermayeli bankaların yani küresel sermayenin sözcüsü ve savunucusu görevini üstlenmiştir.Özellikle son 2 yıldır kamu bankalarının üretime sağladığı düşük faizli finansman imkânı Türk ekonomisi sayesinde Türkiye ekonomisi, küresel şoklara rağmen güçlü büyüme performansını sürdürerek büyük bir istihdam yaratmayı başardı. Küresel sermayenin ulusal hükümetleri oyun dışı bırakmaya yönelik politikalarının önündeki tek engel kamu bankaları. başta para piyasaları olmak üzere finansal sistem üzerinde kontrol sahibi olmaktır.Bu anlamda kamu bankaları Türkiye ekonomisi için bir savunma kalkanı ve güvenlik mekanizması oluşturmaktadır.Tablo 7 pr bu güvenlik sistemini ortadan kaldırmayı ve Türk mali sistemini savunmasız bırakmayı ihmal etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu