Haber

672 bin hanenin aylık kullanacağı elektriği çöpten üretti.

MUĞLA (İGFA) –Muğla’da en çok yatırım yapan ve çevreyi koruyan yatırımlarıyla dikkat çeken Muğla Büyükşehir Belediyesi, çöpten elektrik üreterek büyük tasarruf sağlıyor.

218 MİLYON 810 BİN TL TASARRUF

Büyükşehir Belediyesi, il genelinde sahip olduğu katı atık tesislerinde kurduğu Biyokütle Enerji Santralleri ile çöpten elektrik üretmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar çöpten 154 milyon 704 bin KW elektrik üreterek çevreyi koruyarak 218 milyon 810 bin TL’ye elektrik sağladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Depolama Tesisleri’nin elektrik üretimi Menteşe Biyokütle Enerji Tesisinden 29 milyon 568 bin 564 kilovat, Marmaris Biyokütle Enerji Tesisinden 31 milyon 751 bin 830 kilovat, Fethiye Biyokütle Enerji Tesisinden 39 milyon 588 bin 118 kilovat, 24 milyon Ortaca Biyokütle Enerji Tesisi’nden. Milas Biyokütle Santrali’nden 505 bin 867 kilovat, 29 milyon 390 bin 067 kilovat olmak üzere toplam 154 milyon 704 bin KW elektrik üretildi.

Ortalama 4 kişilik bir hanenin aylık elektrik enerjisi tüketiminin 250 kilovat olduğu düşünüldüğünde, yaklaşık 672 bin 627 hanenin aylık elektrik tüketimini sağlayacak elektrik enerjisi çöpten elde edildi.

Çevreci ve doğayı koruyan yatırımların devam edeceğini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla genelinde 5 merkezde kurdukları biyokütle santralleri sayesinde değerli bir elektrik üretimi sağladıklarını söyledi. Hem çevreyi koruduklarını hem de elektrik ürettiklerini kaydeden Lider Gürün, “Sadece çöpten değil, güneşten de elektrik üretimi için yeni projeler üretiyoruz. Elektrik maliyetlerinin artması nedeniyle elektrik üretme fikrimiz var. Bulduğumuz her güç kaynağından elektrik alıyoruz. Bu nedenle yeni inşaatlarımızın çatılarına da güneş panelleri yerleştiriyoruz. “Buraların kendi elektriğini karşılamasını sağlıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik projelerimiz devam edecek” dedi.

habersenpazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu