Haber

Yemen hükümeti İran destekli Husilere karşı acil tedbirleri onayladı

Yemen Bakanlar Heyeti, İran dayanaklı Husi milislerin “terörist” olarak sınıflandırılmasına ait Ulusal Savunma Kurulunun aldığı kararın uygulanması kapsamında hükümet siyasetlerinin birinci paketini onayladı.

Yemen resmi ajansı SABA’da yer alan habere göre, Başbakan Muin Abdulmelik başkanlığında geçici başkent Aden’de toplanan Bakanlar Heyeti, Ulusal Savunma Kurulunun 2022/1 numaralı kararını ele aldı.

Toplantıda, Husi milislerin “terörist” olarak sınıflandırılmasına ait kelam konusu kararın uygulanması için gereken türel ve ekonomik seviyedeki acil hükümet siyasetlerinin birinci paketi onaylandı.

Yasal hareket siyasetleri, Husi milislerin siyasi ve saha önderlerinin ve onlarla iş birliği yapan şahısların listelerinin güncellenmesi başta olmak üzere çeşitli hususları içeriyor.

Bu kapsamda ayrıyeten Husi milisleri finanse eden, faaliyetlerini destekleyen kuruluş ve şirketlerin listesinin hazırlanması, Yemen dışında faaliyet gösteren Husiler ile kontaklı ağların izlenmesi için yasal tedbirlerin alınması unsurları de yer alıyor.

Ekonomi hareket siyasetleri ise süreksiz başşehir Aden’de tüm yasal ve tertipli devlet gelirlerinin toplanması ve kurumların faaliyet seviyesinin yükseltmesinin yanı sıra ulusal limanların güvenliğini sağlamak, kaçakçılığı önlemek ve mali hukuk sistemini kalıcı ve daima olarak uygulamak için gerekli tedbirlerin alınmasını içeriyor.

Başbakan Abdulmelik, ilgili bakanlıklara ve devlet kurumlarına adaba ait siyasetlerin uygulanması için acil tedbirler alınması istikametinde talimat verdi.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve kimi bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu