Ekonomi

Yellen: ‘Zor seçimler’ yapılmak zorunda kalacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümetin 15 Haziran’a kadar yeterli vergi geliri elde etme olasılığının çok düşük olduğunu belirterek, 1 Haziran’a kadar borç limitinin artırılması gerektiğini belirtti.

ABD federal hükümetinin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşıp nakit parasının bitmesine iki haftadan az bir süre kala Yellen, NBC ile yaptığı bir röportajda borç limiti hakkındaki uyarılarını yineledi.

Yellen, borç limitinin artırılması için son tarihin 1 Haziran’a kaldığını vurguladı.

Ödemeler ‘zor seçimler’ yapmak zorunda kalacak

Kongre’ye yazdığı son mektubunda ülkenin ödemelerini Haziran başında, muhtemelen 1 Haziran’da yapamayacağını belirttiğini hatırlatan Yellen, bu konuda Kongre’ye bilgi vermeye devam edeceğini ancak mevcut değerlendirmesini değiştirmedi.

Yellen, Kongre’nin borç limitini artırmaması durumunda ödemeler konusunda “zor seçimler” olacağını söyledi.

15 Haziran’a kadar Hazine’nin varlıklarının yetip yetmeyeceği sorusuna Yellen, “Vergi tahsilatları ve harcamaları konusunda her zaman bir belirsizlik var ve bu yüzden kesin olarak emin olmak zor ama benim değerlendirmem şu ki 15 Haziran’a kadar varma ihtimalimiz var. ‘Bütün faturalarımızı ödüyoruz. yönüyle oldukça düşük.” cevabı verdi.

Biden, Cumhuriyetçilerin borç limiti önerilerini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, G7 Liderler Zirvesi’nden dönüşünde, Cumhuriyetçilerin borç limiti müzakerelerinde öne sürdükleri son tekliflerin birçoğunun “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Borç limiti konusunda anlaşmaya varmak için vergi düzenlemeleriyle birlikte harcamaları kısmaya istekli olacağını belirten Biden, dönüş yolunda ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile görüşeceğini belirtti.

Meclis Başkanı Kevin McCarthy de Fox News ile yaptığı bir röportajda Biden’ı birden fazla sözleşmede temerrüde düşmek istemekle suçladı.

Borç limiti müzakerelerine katılan Cumhuriyetçi Patrick McHenry de müzakerelerin durumu hakkında “kötümser” olduğunu söyledi.

Borç limiti görüşmeleri yine çıkmazda

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy’nin atadığı borç limiti müzakerecileri, borç limiti anlaşmasına şüphe düşürerek Beyaz Saray yetkilileriyle başladıkları görüşmelerden Cuma günü ayrıldı.

Cumhuriyetçi temsilci Garret Graves, Beyaz Saray yetkililerinin müzakerelerin “tamamen mantıksız” olduğunu savunarak verimli olmadığı gerekçesiyle ara verdiğini söyledi.

Borç limiti görüşmelerinde yaşanan çıkmaz piyasalardaki hareketliliği artırmıştı.

Borç limitinin aşılmasının ABD ekonomisine önemli zarar vereceği endişesi

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı.

Borç sınırı veya borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı” anlamına gelir.

Borç limitinin aşılmasının ABD ekonomisine önemli zararlar vereceği endişesi var.

Söz konusu sınırın kısa süreli olarak aşılmasının dahi reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) düşmesine, yaklaşık 2 milyon iş kaybına, işsizlik oranının mevcut yüzde 3,5’ten yüzde 5’lere çıkmasına neden olabileceği, ve borçlanma maliyetlerindeki artıştır.

haber-surmene.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu