Haber

Tunus’tan ailesi olmadan göçmen teknesiyle İtalya’ya geçen minik çocuk ülkesine getirildi

Ailesi olmadan sistemsiz göçmen teknesiyle yasa dışı yollarla İtalya’ya geçen 4 yaşındaki Tunuslu çocuğun ülkesine getirildiği bildirildi.

Tunus Aile, Kadın, Çocuk ve Yaşlılar Bakanlığı, 15 Ekim’de İtalya’ya geçen ve bugün Tunus’a iade edilmesi kararlaştırılan 4 yaşındaki çocuğa ait yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “İtalyan makamlarının 4 yaşındaki kız çocuğunun Tunus’a iade edilmesi kararının ardında, bakanlığımız tarafından görevlendirilen Çocuk Esirgeme Kurumu yetkilisinin refakatinde ülkeye dönüşü sağlandı.” tabirlerine yer verildi.

Kız çocuğunun ailesine de takviye sağlandığı belirtilen açıklamada, “Aile, özel durumu olan ailelerin kendi geçimlerini sağlayabilmeleri ve ücretsiz sağlık sisteminden yararlanabilmeleri için Sosyal İşler Bakanlığı ile koordineli olarak ekonomik güçlendirme programına dahil edildi.” sözlerine yer verildi.

İade süreçlerinin uzun sürmesinin İtalyan yargısındaki prosedürleriyle bağlı olduğu aktarılan açıklamada, kız çocuğunun ailesine teslim edilene kadar refakatçilerin denetiminde seyahat yaptığı kaydedildi.

Ne olmuştu?

Eski milletvekillerinden ve insan hakları aktivisti Mecdi Kerbai’nin sosyal medya hesabındaki paylaşımının ardından Tunus kamuoyunda duyulan olayın ardından Tunuslu makamlarca soruşturma açılmıştı.

Tunus Ulusal Muhafızlar Sözcülüğü’nden olaya ait yaptığı açıklamada, kız çocuğunun bir tekneyle öbür sistemsiz göçmenlerle birlikte İtalya’nın Lampedusa Adası’na geçtiğinin belirlendiği duyurulmuştu.

Tunus Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, kız çocuğunun ailesi, “deniz sınırlarını gizlice ihlal etmek ve reşit olmayan çocukların haklarını korumamakla” suçlandı.

Ailenin lokal medyaya yansıyan açıklamalarında ise, çocuklarını tek başına göndermek istemediklerini, 4 yaşındaki çocuklarını tekneye bindirdikten sonra 7 yaşında olan başka çocuklarını da almak için kıyıya çıktıkları esnada, güvenlik güçlerinin gelmesi üzerine teknenin kıyıdan süratle ayrıldığını, bu yüzden kendilerinin tekneye binemediklerini söylemişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu