Ekonomi

Toyota’da güçlü kar revizyonu

Üç aylık rekor mali sonuçlarının ardından Toyota, zayıflayan yen, güçlü küresel araç talebi ve iyileşen tedarik zincirlerinin etkisiyle faaliyet kârı iddiasını yüzde 50 artırdı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Mart ayına kadar olan mali yılda faaliyet karının 4,5 trilyon yen’e (29,7 milyar dolar) ulaşacağı tahmin edildi. Bu yöndeki önceki tahmin 3 trilyon yen (19,8 milyar dolar) düzeyindeydi.

Şirket, iddialarında yukarı yönlü revizyon yaparken, hisse geri alım kararını da açıkladı. Buna göre şirket, 100 milyar yen (660 milyon dolar) yani yüzde 0,44 oranında hisse geri almayı planladığını duyurdu.

Toyota grubu, Nisan-Eylül döneminde 5,6 milyon araç satışı gerçekleştirerek mali yıl için belirlediği 11,4 milyon araç hedefi doğrultusunda sonuçlar elde ederken, dünyanın 1 numaralı otomobil üreticisi konumunu sürdürdü.

CLSA Securities Japan Co. Kıdemli Analisti Christopher Richter, Toyota’nın yukarı yönlü revizyonu hakkında şunları söyledi: “Bu çok iyi bir sonuç, beklediğimizden çok daha büyük. Üç yıldır süren salgın ve çip darboğazından sonra otomobil pazarında bir toparlanma sürecindeyiz.”

rekor kâr

Şirketin karı, Eylül ayına kadar geçen üç ayda analistlerin ortalama 1,1 trilyon yen (7,3 milyar dolar) tahmininin üzerine çıkarak 1,44 trilyon yen (9,5 milyar dolar) rekor seviyeye ulaştı.

Aynı dönemde şirketin net satışları yüzde 24 artarak 11,4 trilyon yene (75,2 milyar dolar) ulaştı.

Toyota, bu mali yıl için elektrikli araç satış hedefini 202 bin adetten 123 bin adede düşürdü. Eylül ayında sona eren ilk yarıda, birden fazlası Japonya dışında olmak üzere bu segmentte 58.984 adet satıldı.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Carolina’da tamamen elektrikli ve plug-in hibrit modeller için pil üretecek bir tesise 8 milyar dolar daha yatırım yapacağını duyurdu.

haberkaratay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu