Ekonomi

“Şehrinizi Vicdanla Tamamlayın” teması “Umut Hattı” ile Belgesel Oldu

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER), 6 Kasım’da Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgeye giden ilk sivil toplum kuruluşlarından biri oldu. 11 ili etkileyen depremin unutulmaması için ‘Umut Hattı’ belgesi çizildi bölgede yapılan çalışmaların anlatıldığı bölümde, GYODER üyelerinin gönüllü olarak bölgede gerçekleştirdiği 100 bin konutun mimari projelerinin ve master planlarının tasarlanması süreci anlatılıyor.

Doğaya karşı inat, yetersiz kontrol, konut üretiminde yanlış malzeme kullanımı ve art arda gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonucunda 6 Şubat’ta yakın tarihin en ölümcül felaketlerinden birini yaşadık. 32 atom bombasına eşdeğer sarsıntı Anadolu’da 110 bin metrekarelik alanı etkiledi. Depremlerde 50 binden fazla canımızı kaybettik. 1,5 milyon kişinin evsiz kaldığı bölgede 680 bin evin yeniden inşa edilmesi gerekti. GYODER, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Osmaniye ve Adana’da yapılacak konutlar için vakit kaybetmeden harekete geçti.

GYODER liderliğinde mimarlar, kentsel tasarımcılar, peyzaj tasarımcıları, aydınlatma uzmanları ve mühendisler gibi farklı uzmanlıklara sahip 40 tasarım ofisinden 1000 kişilik bir grup, bölgenin yaralarını sarmak için bir araya geldi. Yapılması planlanan 680 bin konuttan 100 bininin tasarımı GYODER liderliğindeki bu grup tarafından 3 ay gibi kısa bir sürede gönüllü olarak gerçekleştirildi.

İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMANLIĞIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalar aynı zamanda kamu, STK ve özel sektör iş birliği ve dayanışmasının da dünyadaki ender örneklerinden birini oluşturdu.

Deprem sonrası bölgede yapılan tüm çalışmaların anlatıldığı “Umut Hattı” Belgeseli, 12 Kasım Pazar günü sabah saat 10.00’da A Haber, ATV, CNN Türk ve NTV’de izleyiciyle buluşacak. Belgesel eş zamanlı olarak GYODER’in YouTube hesabında da yayınlanacak.

Belgeselin ön gösterimi, “Şehrinizi Vicdanla Tamamlayın” sloganıyla 25-26 Ekim tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen GYODER 18. Gayrimenkul Zirvesi’nde yapıldı.

haber-tusba.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu