Haber

Rusya: Il-76 uçağının düşürülmesinde sorumluların cezalandırılması için her şeyi yapacağız

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry PolyanskyBM Güvenlik Konseyi’nin bir toplantısında Moskova’nın IL-76 uçağının çökmesinden sorumlu olanların cezalandırılmasını sağlamak için her şeyi yapacağını söyledi.

Polyanskiy, ” Kiev neo-Nazi kliğinin bu ve diğer suçlarının sorumlularının hak ettikleri cezayı almalarını sağlamak için her şeyi yapacağız.” diye uyardı.

Olaya ilişkin tüm bilgilerin, Kiev’in kasıtlı ve iyi düşünülmüş bir suç işlediğini gösterdiğini vurgulayan Dr. PolyanskiyUkrayna yönetiminin ‘askerlerin önceden kararlaştırılan değişim yerine nakledilmesinin yolunu ve prosedürünü çok iyi bildiğini’ söyledi.

Polyanskiyaynı zamanda bu trajediden Kiev’in Batı’daki sponsorlarının da sorumlu olduğunu belirterek, Ukrayna’nın vatanseverveya İRİS-TUyuşturucuyu kullandığının ortaya çıkması durumunda özellikle ABD ve Almanya’nın suç ortağı olarak nitelendirilebileceğini belirtti.

Il-76’nın düşürülmesi

24 Ocak Çarşamba günü Ukrayna ordusu, Belgorod bölgesi üzerinde takas amacıyla 65 Ukraynalı esiri taşıyan Il-76 askeri nakliye uçağını düşürdü. Gemide altı mürettebat ve üç askeri polis memuru da bulunuyordu.

Rus ordusu, kazadan önce Kharkov’dan iki uçaksavar füzesinin fırlatıldığını kaydetmişti. Yine Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev rejiminin, o gün Belgorod ve Sumy bölgeleri sınırında gerçekleşecek mübadele için Ukraynalı askerlerin nakledildiğinden haberdar olduğunu vurguladı.

Ukrayna dolaylı olarak Il-76’yı düşürdüğünü itiraf etti. Tamamen Ukrayna Genelkurmay BaşkanlığıUçağın düşürüldüğü haberinin ardından Belgorod-Kharkov yönündeki nakliye araçlarının imhasına yönelik tedbirlerin alınmaya devam edileceği açıklandı.

Kiev yetkilileri resmi olarak uluslararası bir soruşturma çağrısında bulunurken, gayri resmi olarak medyada yer aldı. Il-76’nın S-300 füzesi taşıdığı teziöne sürdü.

Ancak olayın hemen ardından yerel basında Ukrayna ordusunun Rus uçağını düşürdüğü haberi yayıldı. Ukraynalı mahkumların ortaya çıkmasından sonraBu haberler hemen ardından ortadan kaldırıldı.

KremlinYapılan açıklamada ‘Ukrayna’nın birkaç saat içinde evde olması gereken kendi vatandaşlarını öldürmesi’ korkunç‘ eylemi olarak nitelendirildi.

gemerekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu