Ekonomi

Proje GYF’nin gayrimenkul sektörüne olumlu yansıması bekleniyor

Investing.com – Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünün açılacağını söyledi.

Bakan Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının bu düzenlemeyle kentsel dönüşümün finansmanı ve konut arzının artırılması noktasında önemli bir enstrüman haline geleceğine vurgu yaptı.

SPK tarafından hazırlanan Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun (Proje GYF) kurulmasına ilişkin düzenlemede son aşamaya gelindiği bildirilirken elde edilecek finansman sayesinde konut arzının artırılması hedefleniyor. Böylelikle konut fiyatlarının yukarı yönlü fiyat baskısının azalması ve her kesimin konut alımının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyuizleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimizeburadan ulaşın.

Proje Gayrimenkul Yatırım Fonları gelir imkanı da sunuyor

Bakan şimşek açıklamasında düzenlemenin ardından yatırımcıların fondan çıkış hakkı da elde edeceğini söylerken proje bitiminde gayrimenkulün satışından ya da kirasından gelir elde edilebileceğini dile getirdi.

Bununla birlikte yatırımcıların güvenli bir ortamda kooperatifçilik mantığıyla düşük miktarda birikimlerini değerlendirerek konut sahibi olabilecekleri üzerinde de duruldu.

Konut fiyatlarının düşüş eğilimine girmesi hedefleniyor

Düzenlemenin ardından yatırım fonlarının hem geliştirecekleri projelere hem de diğer projelere yatırım yaparak konut piyasasına hareketlilik kazandıracağı belirtilirken bu faaliyetlerin fiyatlardaki düşüş eğilimine katkı sağlayacağı düşünülüyor. Zira Mehmet Şimşek, Proje GYF’lerin konut üreticilerinin ihtiyaç duydukları finansmanı, sermaye piyasalarından sağlayabilecekleri için bu fonların çok değerli bir alternatif oluşturacağına inanıyor.

Sektör temsilcileri de bu gelişmeyi olumlu karşılarken yüksek faiz ortamında baskı altında kalan gayrimenkul sektörünün önünün açılabileceği düşünülüyor.

Kentsel dönüşüme yoğun bir talep olduğu ancak finansman konusunda yaşanan sıkıntılarla bu projelerin yeterince hızlı ilerlemediği üzerinde durulurken Proje GYF’ler sayesinde finansman sorunun çözülebileceğinden bahsediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamanın ardından Borsa İstanbul’da gayrimenkul endeksi de olumlu fiyatlandı. Haftaya %1,5’e yakın yükselişle başlayan gayrimenkul endeksi, öğleden sonra işlemlerde bir miktar gerileyerek günlük %0,5 değer artışıyla devam ediyor.

haber-eceabat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu