Haber

MİT Tırları Davasında Yeni Gelişme: Mahkeme Enis Berberoğlu’na ‘Fezleke’ kararı verdi

MİT tırları davasında yeni bir gelişme yaşandı. Mahkeme, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yargılanmasının dokunulmazlığı kaldırılıncaya kadar ertelenmesine karar verirken, Erdem Gül’ün belgelerinin de ayrılmasına karar verdi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin bozma kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Fazilet Gül hazır bulunurken, Enis Berberoğlu katılmadı ve kendisini avukatları temsil etti.

Duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Enis Berberoğlu’nun yargılanmasının devamı için Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nca dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Savcılığın açıkladığı mütalaada, ‘ ‘Söz konusu davada kovuşturma şartı bulunduğundan sanık Enis Berberoğlu’na yürütmeyi durdurma kararı verilmesi, sanık Fazilet Gül’den ise belgesinin ayrılmasına karar verilmesi talep ediliyor.”ifadeler kullanıldı.

Sanık Enis Berberoğlu’nun avukatları, müvekkillerinin de yürütmeyi durdurma kararına ilişkin görüşe katıldığını söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme, milletvekili dokunulmazlığını kaybeden ancak daha sonra yeniden milletvekili seçilerek görevine devam eden sanık Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığını yeniden kazandığı gerekçesiyle davasının ertelenmesine karar verdi.

Heyet aynı zamanda sanık Berberoğlu’nun yasama dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasına ve rapor hazırlanmasına da karar verdi.

Mahkeme heyeti, henüz görüş bildirilmemesini ve diğer sanık hakkında yürütmeyi durdurma kararını dikkate alarak sanık Fazilet Gül’e ait belgelerin ayrılmasına karar verdi.

Ne oldu?

MİT TIR’ları davası, 2014 yılında Adana ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larının görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili başlatılmıştı. Enis Berberoğlu “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan hapis cezasına çarptırılırken, Fazilet Gül’e ceza verilmedi. “Soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçundan zamanaşımına uğrayacak. Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi bu kararları bozdu. Enis Berberoğlu’nun milletvekili seçilmesinin ardından bozma kararı yeniden değerlendirildi ve davanın ertelenmesine karar verildi.

mazgirt-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu