Haber

Libya’dan Afrika Sahel ülkelerine “bölgesel tehditlere karşı ortak komite” çağrısı

Libya, Afrika Sahel ülkelerine göç sorunu başta olmak üzere bölgesel tehditlere karşı tahliller için ortak komite oluşturma davetinde bulundu.

Libya Başkanlık Kurulundan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Avrupa Birliği (AB) Tunus’ta Libya ile Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad’dan oluşan 5 Afrika Sahel ülkesi ortasındaki hudut iş birliğinin ele alındığı bir konferans düzenledi.

Başkanlık Kurulu Lider Yardımcısı Musa el-Kuni, konferanstaki konuşmasında, Libya ile Afrika Sahel ülkelerinin sahip oldukları insan gücü sayesinde ekonomik ve güvenlik alanlarında birbirlerini tamamlamalarının kıymetine dikkati çekti.

Bu konferans öncesinde komşu ülkelere bir ziyaret gerçekleştirdiğini aktaran Kuni, Afrika Sahel ülkelerine yaptığı ziyaret sırasında mutabık kaldıkları bahislerde bütüncül tahlillerin kaçınılmazlığını tabir etti.

Komşu ülkeler olarak sonları aşan sıkıntılar konusunda yükleri paylaşmaları gerektiğine işaret eden Kuni, Afrika Sahel ülkelerine göç sorunu başta olmak üzere bölgeye yönelik tehditlere karşı tahliller için ortak bir komite oluşturma davetinde bulundu.

Libya Başkanlık Kurulu Lider Yardımcısı Kuni, daha öncesinde de Brüksel’de AB yetkilileriyle “düzensiz göç ve sistematik suçlarla mücadele için sınır güvenliğini artırma” gibi konularda Afrika’da Libya’ya komşu 5 ülkeyle iş birliği olanaklarını ele almıştı.

Libya, Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yasa dışı yollardan geçmek isteyen sistemsiz göçmenlerin en ağır kullandığı güzergahlardan biri olarak kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu