Ekonomi

İSO Başkanı Bahçıvan: “Depremin ağır yükü denilince akla gelen ilk kaynağın yatırım teşvikleri olması üzücü”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) İcra Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, depremle ilgili getirilen yeni vergi tedbirlerine ilişkin, “İçinde bulunduğumuz olağanüstü şartların hassasiyetini kabul etsek de yükün ağır olduğu ilk akla gelen kaynak. depremin geriye dönük ve özellikle kaliteyi artırıcı yatırım fikir ve projeleridir. Söz verilen yatırım teşviklerinin bunları desteklemeye gelmesi üzücü” dedi.

İSO Lider Bahçıvan, depremle ilgili yeni vergi tedbirlerine ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı. Bahçıvan’ın yaptığı açıklamada, geçmişteki taahhütlere ilişkin uygulamaların, sadece bugün değil gelecekte de farklı projeleri hayata geçirmeyi planlayan nitelikli yatırımcıların yatırım iştahını olumsuz etkileyeceğinin altı çizildi:

“KAHRAMANMARAŞ sarsıntılarının ülkemiz ekonomisine ağır bir yük getireceği açıktır: Ülke olarak çok güzel günlerden ve koşullardan geçiyoruz. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin hepimize yaşattığı derin acıların yanı sıra ülkemiz ekonomisine de ağır bir yük getireceği açıktır. Bu yükü ancak toplumun tüm kesimlerinin paylaştığı bir fedakarlıkla aşacağımız bir gerçektir.

DEPREMİN AĞIR BLOĞU DEYİNCE AKLA GELEN İLK KAYNAK YATIRIM TEŞVİKLERİ BÜYÜK Dün akşam TBMM’de görüşülen Borç Yapılandırma Kanunu’na bazı yeni maddeler eklendi. Bu kapsamda, depremin yaralarını sarmak amacıyla Kurumlar Vergisi Mükelleflerine verilen teşviklere getirilen düzenlemeyi bir fedakarlık olarak değerlendirmek mümkündür. Ancak içinde bulunduğumuz harika kuralların hassasiyetini kabul etmekle birlikte, depremin ağır yükü için ilk akla gelen kaynağın geçmişe dönük ve özellikle kalite artırıcı destek sözü verilen ve vaat edilen yatırım teşvikleri olması üzücüdür. yatırım fikirleri ve projeleri.

BU TÜR UYGULAMALAR NİTELİKLİ YATIRIMCILARIN YATIRIM İŞARETLERİNİ OLUMSUZ ETKİLEYECEKTİR: Geçmiş taahhütlere aykırı bu tür uygulamalar, sadece bugün değil gelecekte de farklı projeleri hayata geçirmeyi planlayan nitelikli yatırımcıların yatırım iştahını olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca yeni düzenleme, EYT ödemeleri ile birlikte fon toplamakta zorlanan şirketlere yeni öngörülemeyen zorluklar getirecek.”

KURUMLAR SALLAMA VERGİSİNİ ARTIRDI

TBMM’de görüşülen Borç Yapılandırma Kanunu’ndaki teklife yeni maddeler eklendi. Afetzedelerin finansmanı ve yeniden yapılanma çalışmaları için şirketlere vergi getirildi. Kurumlar Vergisi Mükelleflerine sağlanan vergi teşviklerinden bir defaya mahsus yüzde 10 oranında kesinti yapılacak. Düzenlemeden 22 bin kurumlar vergisi mükellefi etkilenecek. Sarsıntı bölgesindeki firmalar ek vergiden muaf olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu