Ekonomi

İngiltere’deki süpermarketlerin karlılığı yakından izlendi

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin (CMA) Piyasalar ve Birleşmeler İcra Kurulu Başkanı David Stewart, süpermarketlere, yaşam maliyeti krizi arttıkça rekabet kurallarının marketlerde işlemesini sağlamak için uygulayacakları bir plan hakkında bir mektup gönderdi.

Buna göre CMA, 15 Mayıs’ta başlattığı plan kapsamında perakende sektöründe rekabeti ihlal eden herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Ancak CMA, yüksek gıda fiyatlarından kaynaklanan endişeler nedeniyle Türkiye’deki süpermarketlerin karlılıklarını yakından takip ettiğini açıkladı. Tüketicilerin güvenle harcamalarını sağlamak ve gıda enflasyonunun önüne geçmek için.

Rekabet Kurumu, artefakt bazlı enflasyon alt endekslerini ve bunların girdi maliyetlerindeki eğilimlerle ilişkisini de inceleyeceğini bildirdi.

Ürün ve birim bazında maliyetleri içeren bir rapor duyurulacaktır.

CMA, bugünden itibaren süpermarketlerle temas halinde olacak ve incelemelerini Haziran ayı sonuna kadar tamamlayacak. Temmuz ayı sonunda kurum, tüketicilerin fiyatlar hakkında bilgi sahibi olması amacıyla ürün ve birim bazında maliyetleri içeren bir rapor açıklayacak.

İngiltere’de gıda enflasyonu nisan ayında yüzde 19,1 ile son 45 yılın en yüksek ikinci seviyesi oldu. Mart ayında gıda enflasyonu yüzde 19,2 ile rekor seviyeye ulaştı.

Geçtiğimiz hafta British Telegraph’ın haberinde, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın süpermarketlerden süt ve ekmek gibi temel gıda maddelerine fiyat limiti getirmelerini isteyeceği ve bu konuda bir plan üzerinde çalışıldığı belirtilmişti.

meric-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu