Haber

Hatay’da deprem sonrası ihmal iddiaları can aldı

Kahramanmaraş’ta 11 ilde ağır hasara yol açan depremlerden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’da en az 22 bin kişi hayatını kaybederken, 2 bine yakın kişinin kimliği tespit edilemedi. Depremin ilk günlerinde yaşanan bazı olayların detayları günler sonra ortaya çıktı.

120 yoğun bakım hastası hayatını kaybetti

DW Turkish’nin bölgede görev yapan bir kamu görevlisinden edindiği bilgiye göre, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrasında Hatay Yeni Devlet Hastanesi ağır hasar gördü. Deprem nedeniyle tüm sağlık çalışanları hastaneden çıkarken yoğun bakımdaki hastalar içeride mahsur kaldı.

TOKİ tarafından yapılan ve 2016 yılında hizmete açılan Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasının ağır hasar görmesi ve artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle doktorlar yoğun bakımda tedavi gören hastalara müdahale edemedi. Bu nedenle en az 120 yoğun bakım hastasının hayatını kaybettiği öğrenildi.

Bu hastaların aileleri sorumlular hakkında suç duyurusunda bulununca Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Adana’da 120 kişiye otopsi yapıldı.

Çadır bulamayınca serada can verdiler

İkinci olay konut sorununun boyutlarını gösterdi. Buna göre deprem sonrası Hatay’a yeterli sayıda çadır dağıtılmadı. Bu nedenle yüzlerce depremzede bölgede tarım için kurulan seralara sığınmaya çalıştı. Bu arada seralara kurulan sobalardan çıkan zehirli gazlar depremzedelerin ölümüne neden oldu. Sağlam bir kaynak, Hatay’da bu şekilde hayatını kaybedenlerin sayısını 10-11 olarak bildirdi. Ölümü şüpheli olarak kaydedilen şahıslara otopsi yapılarak dosyaları ayrıştırıldı.

Rönesans Konutu enkazında kepçeler öldü mü?

Bir diğer iddia ise Hatay’da “cennetten bir köşe” diye satılan ve depremde yıkılan Rönesans Konutu’nun enkazının kaldırılmasıyla ilgiliydi. Bir kaynak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Şubat’ta Hatay ziyareti nedeniyle il yönetiminin “Devlet büyükleri geliyor” diyerek “enkazın kaldırılması” talimatı verdiğini bildirdi. Bunun üzerine arama kurtarma çalışmalarına son verildi ve iş makineleri ile enkaz kaldırma işlemine başlandı. Bu nedenle birçok insanın vücut bütünlüğü enkaz altında kaldı. Bunların ortasında kafaları kesik kişilerin olduğu öğrenilirken, kepçeyle yapılan müdahalede bu kişilerin hayatta olup olmadığı bilinmiyor.

Kurtarma geç geldiği için ölüm var mı?

Öte yandan depremde geç kalınan arama kurtarma çalışmaları eleştiri konusu oldu. Bu nedenle enkaz altında kalan çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği öne sürüldü. Hatay’da kazazede inceleme çalışmalarına katılan bir kamu görevlisi, “Size gelen cesetlerden bu kişilerin enkaz altından geç kurtarıldıkları için öldüklerine dair bir kanıt var mı?” sorusuna “Hayır diyemem” yanıtını verdi. ” Kaynak, “Bize gelen cesetlerin bazılarında henüz ceset sağlamlığının olmadığını yani yeni ölmüş olduklarını gördük. Bazı cesetlerde ise herhangi bir yara izi yoktu.

Doktor Cihan Çelik: Hatay’da enfeksiyonlar artıyor

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

kemer-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu