Ekonomi

Erdoğan’ın AK Partisi Türkiye’deki yerel seçimlerde gerileme yaşadı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidar partisi Pazar günü yapılan yerel seçimlerde önemli bir yenilgiye uğrarken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu liderliğindeki muhalefet önemli kazanımlar elde etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi olan İmamoğlu, oyların yarısından fazlasının sayıldığı İstanbul belediye başkanlığı yarışında yaklaşık yüzde 10 puanlık bir farkla Erdoğan’a karşı zorlu bir rakip olarak konumunu sağlamlaştırdı.

CHP sadece Ankara’nın kontrolünü elinde tutmakla kalmadı, aynı zamanda ülke genelindeki büyük şehirlerde dokuz belediye başkanlığı koltuğu daha elde etti. Muhalefetin bu yeniden dirilişi, %70’e yaklaşan enflasyon oranları gibi ülkenin ekonomik zorlukları ve İslamcı seçmenler arasındaki memnuniyetsizlik gibi faktörlerin bir kombinasyonuna bağlanıyor.

İmamoğlu’nun CHP’nin laik tabanının ötesinde geniş bir seçmen kitlesine hitap edebilme becerisi, başarısının anahtarı olarak vurgulanıyor. Siyasete 2008 yılında giren ve şu anda potansiyel bir cumhurbaşkanlığı rakibi olarak görülen İmamoğlu, “Vatandaşlarımızın bize olan teveccühü ve güveni gerçekten de kanıtlandı” dedi.

Ankara’da destekçileri, AK Partili rakibini kesin bir yenilgiye uğratan CHP’li Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın zaferini kutlayarak Erdoğan için bir başka gerilemeye işaret etti. Seçim sonuçları Erdoğan’ın desteği ve muhalefetin direncinin bir barometresi olarak görülürken, cumhurbaşkanının cansız performansı muhtemelen gelişmekte olan büyük ekonominin siyasi dinamiklerinde bir değişime işaret ediyor.

Kısmi resmi sonuçlar CHP’nin ülke genelinde 35 yıl sonra bir ilke imza atarak neredeyse %1 oranında önde olduğunu gösterdi. İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nden Mert Arslanalp gibi analistler, seçimi Erdoğan’ın 2002’de iktidara gelmesinden bu yana aldığı “en ağır seçim yenilgisi” olarak tanımladı.

İmamoğlu 2019’daki çarpıcı zaferiyle, Erdoğan’ın 1990’lardaki belediye başkanlığı dönemini de kapsayan İstanbul’daki 25 yıllık AKP iktidarına son verdi. Erdoğan’ın 2023’te yeniden seçilmesine ve milliyetçi müttefikleriyle parlamento çoğunluğuna sahip olmasına rağmen, ekonomik sıkıntılar seçmenleri son seçimlerde AKP’yi cezalandırmaya yöneltmiş gibi görünüyor.

Gazze çatışması gibi konularda Erdoğan’dan daha sert bir tutum sergileyen İslamcı Yeni Refah Partisi de güneydoğu kentlerinden Şanlıurfa’da belediye başkanlığını kazanarak AKP’ye olan desteği erozyona uğrattı.

Dahası, geçen yıl muhalefet ittifakının çökmesine rağmen İmamoğlu yeniden seçildi ve Kürt yanlısı ana partinin kendi adayını çıkarmasına rağmen birçok Kürt yine ona oy verdi.

Kürt yanlısı DEM partisi, ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı güneydoğuda 10 ili kazanarak gücünü teyit etti. Ancak önceki seçimlerin ardından devlet, Kürt yanlısı belediye başkanlarını militan bağlantıları olduğu iddiasıyla devlet tarafından atanan kayyumlarla değiştirdi.

Seçim günü, güneydoğuda bir kişinin ölümü ve 11 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan çatışmalar da dahil olmak üzere şiddet olaylarıyla gölgelendi. Bir başka olayda ise bir muhtar adayı öldürüldü ve dört kişi yaralandı. Ayrıca, Bursa’da oylamadan önceki gece bir kişi ölümcül şekilde vuruldu ve iki kişi yaralandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

taskopruhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu