Haber

Emine Erdoğan Siirtli kadınlarla buluştu

Emine Erdoğan Siirtli kadınlarla buluştu

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Siirt gibi sayısız değere sahip tüm Anadolu şehirlerimizin yerel mirasına sahip çıktığımız ölçüde küresel değerler üreten bir ülke olacağımıza inanıyorum. ve bunları gelecek nesillere aktarmayı başarıyoruz.”

Emine Erdoğan, Siirt Vakfı’nın Neslişah Sultan Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Siirt Kadınlarıyla Buluşma” programına katıldı. Burada konuşan Erdoğan, kendisinin de Siirtli olduğunu belirterek, çocukluğundan bu yana Siirt’le olan bağının hiç kopmadığını, tam tersine güçlendiğini söyledi. Siirt’in kültürel zenginliklerini koruyarak geleceğe taşımanın bir görev olarak görülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Siirt’te tanıştığım hanımlar işlerindeki yaratıcılıkları ve becerileriyle aklımda güzel örnekler oldular. Çocukluğumdan bu yana ülkeme dair edindiklerim, edindiğim tecrübeler, görüp gezdiklerim çok kıymetli.” “Onu bir hazine gibi kalbimde ve hafızamda taşıyorum.” dedi.

Erdoğan, “Mirasçısı olduğumuz bu coğrafyanın kendine has değerleri vardır. Dünyada eşsiz güzelliklere sahip olan Siirt’imize sahip çıkmayı vatan sevgisinden öte düşünmeliyiz.” söz konusu.

Emine Erdoğan, Türkiye coğrafyasının kendine özgü değerlere sahip olduğunu vurgulayarak, her kültür ve mezhepten insanın yer bulduğu, farklı dilleri konuşan toplulukların sevgi dilinde buluştuğu Siirt’in, kardeşlik iklimini yaşattığını ifade etti. Yüzyıllardır dünyaya örnek olmak. Siirt’in tarihi dokusu, binaları, hamamları, yüzyıllardır kullanılan Billoris Garnave’si ve Tillo’nun eşsiz mimarisiyle sadece Türkiye’nin değil, dünyanın kültür mirası olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepsi Siirt gibi sayısız değerleri barındıran Anadolu’da, şehirlerimizin yerel mirasını koruyabildiğimiz ve gelecek nesillere aktarmayı başarabildiğimiz ölçüde küresel değerler üreten bir ülke olacağımıza inanıyorum. Türkiye Dokuma Atlası Projesi’nde kayıt altına aldığımız ve uluslararası tanıtımını yaptığımız şal şepik kumaşı üretimindeki ivme de bu bağlamda değerli.Pervari tatlım, “Tillo’nun eseri olan tiftik battaniyeyi, Tillo’nun kapılarını getirmek için hep birlikte çalışmalıyız. sanatı, perde pilavı, kiteli, çokat ve burada sayamayacağım daha birçok değerli yöresel eser, dünya standartlarında bir kaliteyle sunuluyor.”

Siirt Vakfı’nın kurduğu ve titizlikle koruduğu bağlarla çok değerli bir görev üstlendiğini belirten Erdoğan, “Siirt’in zenginliklerini ülkemize ve dünyaya gururla tanıtırken, hayırseverliğin sınırlarını da ülke ölçeğine kadar genişletiyor. Gönül coğrafyamız, Afrika’ya uzattığınız kardeşlik sayesinde insanlık ailesi içinde birbirinizin kalbini ısıtacaksınız.” Köprüler kuruyor.” dedi.

Erdoğan, vakfın gençlerin eğitimine ve sosyal hayata katılımlarına destek verirken, toplumun güçlenmesine de değerli katkılar sağladığını belirtti. Siirt Vakfı’na düzenledikleri toplantıdan dolayı teşekkür eden Erdoğan, vakfın hayır hizmetlerinin giderek artmasını diledi. Siirt Vakfı Başkanı Zeki Akyüzlü, konuşmasında Siirt’in antik bir şehir olduğunu belirterek vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Erdoğan şal şepik kumaş dokuma tezgâhını inceledi

Konuşmaların ardından Erdoğan’a günün anısına Siirt Vakfı Başkanı Zeki Akyüzlü ve Siirt Vakfı Kadın Kolları Başkanı Selma Altınok tarafından ipek el dokuması seccade hediye edildi. Emine Erdoğan daha sonra katılımcılarla aile fotoğrafı çektirdi. Etkinlik alanında Siirt yöresel eserlerinin sergilendiği stantları gezen Erdoğan, şal şepik kumaş dokuma tezgâhını inceledi, ardından dokuma kumaşın kesitini yaptı. Emine Erdoğan daha sonra doğal yollarla kumaş boyama üretimini inceleyerek şal şepik kumaşından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

habercinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu