Haber

Dara antik kenti imara açılıyor

Kayyım idaresindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, kentin en değerli tarihi bölgelerinden biri olan Dara Antik Kenti’ni betonlaşmaya açacak bir karara imza attı. Edinilen bilgilere nazaran; 22 Temmuz 2022 tarihinde Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Kayyımı Mahmut Demirtaş başkanlığında, “Büyükşehir Belediye Meclisi” ismi altında kayyım bürokratlarının katıldığı toplantıda, Dara Antik Kenti SİT alanı hududunda bulunan alanın İmar Planı değişikliği görüşüldü. Tarım alanlarından oluşan ve Antik kente sıfır noktada bulunan 74 bin 682 metrekarelik S.A. isimli şahsa ilişkin 154 ada 3 Nolu parsel için yapılan müracaat üzerine alınan kararda kelam konusu arazinin imar değişikliği oybirliğiyle kabul edildi.

STATÜSÜ DEĞİŞTİRİLMEDEN İMARA AÇILDI

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, karar Dara Antik Kenti’nin etrafında emsal oluşturacağı ve bölgenin tamamının imara açılacağı telaşı yaratan kararla birlikte kelam konusu arazinin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliğinin onaylanmasına karar verilirken, 1/1000 Ölçekli Nazım İmar Planının yapılması için de belge Artuklu Belediyesi’ne gönderildi. Artuklu Belediye Meclisi’nde önümüzdeki günlerde görüşülmesi beklenen imar değişikliği için devlet kurumlarının tamamından da onay alınması dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü de bölgenin imara açılmasında sakınca görmedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı, imara açılan bölge için bildirdiği görüşünde, “Mêrdîn-Sêrt-Êlih-Şirnex-Colemêrg Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı’nda (1/100000 Ölçekli Plan) söz konusu 153 ada 4 Nolu parsel Tarım Arazisi Alanı olarak planlanmıştır” derken, alanın Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planının bulunmadığını belirtti. Ayrıyeten alanın Tarım Yeri statüsü değiştirilmeden alınan kararla imara açıldığı görüldü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu