Ekonomi

Çin en büyük elektrikli gemisini denize indirdi

Gemi yapımcısı Cosco’nun tamamen elektrikli konteyner gemisi Çin’de denize indirildi. Üretici tarafından inşa edilen bu ilk elektrikli gemi, Doğu Çin Denizi ve Şangay yakınlarında denize dökülen Yangtze nehrinde 1.000 kilometrelik bir rotayı takip edecek.

Şu ana kadar adı açıklanmayan elektrikli gemi, şimdilik N997 seri numarasıyla denizde seyredecek. 120 metre uzunluğundaki, 10 bin tonluk ve 5,5 metrelik dalma su çekimine sahip yük gemisi, nehirde ve kıyıya yakın sığ sularda operasyona uygun olacak.

Bu yapı ile gemi 700 standart konteyner taşıma kapasitesine sahip. Ancak bu kapasitenin yüzde 5’inden fedakarlık etmek gerekiyor çünkü bu hacim geminin akümülatörleri tarafından karşılanacak. Bunlar, bir limana yanaşırken ve yeni bir yük boşaltılırken yenileriyle değiştirilebilir.

N997, bugüne kadar dünyanın en yüksek pil/pil kapasitesine sahip gemisidir. Hareketliliğini iki adet 900 kilovatlık motor ve 50 megavatsaatlik pillerle sağlıyor. Bu, günde 32 tona kadar karbondioksit emisyonunun önlenmesini sağlar.

Bazı medya kaynaklarına göre, bu türden bir sonraki gemi -N998- inşa edilme sürecinde. Bu iki gemi, elektrikli denizcilik operasyonu alanındaki diğer teknik gelişmelerin yerini alan pilot projelerdir. Büyük gemiler yüklerine göre daha az sürtünmeye maruz kaldıkları için çok daha hızlı yol alabilirler.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu