Haber

Çeviköz Sosyalist Enternasyonel Kongresi’nde ‘Prezidyum’ üyesi oldu

ANKARA- CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komitesi CHP Küme Sözcüsü Ünal Çeviköz, Madrid’de düzenlenen 26’ncı Sosyalist Enternasyonel Kongresi’nde, idare heyeti manasına gelen ‘prezidyum’ üyeliğine seçildi. 36 lider yardımcısından oluşan prezidyuma, CHP adayı Ünal Çeviköz 10 üyelik Avrupa kontenjanından 14 aday ortasından seçildi.

Sosyalist Enternasyonel Prezidyum Üyesi Ünal Çeviköz, yaptığı konuşmada, “2022 yılı Avrupa’da şiddetin, askeri saldırganlığın arttığı ve tüm dünya üzerinde olumsuz etki yaratan barış, güvenlik ve demokrasiye yönelik ciddi meydan okumaların yılı olduğu için bu zirveler Avrupa’da gerçekleşecek” dedi ve şunları kaydetti:

“Dünya değişiyor ve kıymetlerimiz yine yükselişe geçiyor. Bu fırsatı değerlendirelim ve yeni olağanın oluşumuna, daha eşitlikçi, demokratik ve inançlı bir dünya sisteminin geleceğine tarihi katkımızı yapalım. Şayet bunu gerçekleştirebilirsek, toplumsal tansiyonları yatıştırabilir, çatışmalar ile adaletsizliği önleyebilir ve Sosyalist Enternasyonal’in pahalarını yayabiliriz. Benim ülkemde, önümüzdeki yıl parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek. Cumhuriyet Halk Partisi, demokratik haklara, prensiplere ve hukukun üstünlüğüne ehemmiyet veren başka muhalefet partileriyle birlikte zafere ulaşmak ve demokrasiyi, çatışmaların barışçıl tahlilini, diyalogu, diplomasiyi ve yeterli komşuluk bağlantılarını tekrar tesis etmek için kararlı bir anlayış içinde çalışmaktadır.”

CHP 1976’DA ÜYE OLMUŞTU

1951’de kurulan ve Merkezi Londra’da bulunan Sosyalist Enternasyonel’e bugün 120’yi aşkın partinin üyeliği bulunuyor. Her yılın eylül ayında BM Genel Kurulu’nun üst düzey oturumunda, Sosyalist Enternasyonal, Prezidyum üyeleri ile siyasi ailesinden Devlet ve Hükümet Başkanlarının New York’taki Birleşmiş Milletler genel merkezinde bir toplantı düzenliyor.
CHP 27-30 Kasım 1976 tarihlerindeki 23’üncü Sosyalist Enternasyonel Kongresi’nde, Sosyalist Enternasyonel’e üye olmuştu. CHP Sosyalist Enternasyonal’e gösterdiği takviye nedeniyle de ayrıyeten takdir dokümanı de almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu