Haber

Asya-Pasifik’teki Jeostratejik Rekabet Shangri-La Dialogue’da Tartışılacak

Çin ile ABD ve Asya-Pasifik’teki müttefikleri arasındaki jeostratejik rekabet ve gerilimin arttığı bir dönemde gözler bölgenin en önemli güvenlik forumu olan Shangri-La Diyaloğu’na çevrilir.

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından düzenlenen forum, 2-4 Haziran tarihlerinde Singapur’da gerçekleştiriliyor.

Bu yıl 20.’si düzenlenen foruma Asya-Pasifik, Avrupa, Kuzey Amerika ve Ortadoğu’dan 40’tan fazla ülkeden hükümet yetkilileri, savunma bakanları, askeri yetkililer ve güvenlik uzmanları katılıyor.

Asya-Pasifik bölgesinde jeopolitik rekabetin ve savunma dinamiklerinin yeniden şekillenmeye başladığı bir döneme denk gelen forum, küresel ve bölgesel güvenlik alanında kilit öneme sahip ülkelerin karar vericileri arasında üst düzey görüşmelere ev sahipliği yapacak.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese bu yılki forumun ana konuşmacısı olacak.

Bugün forumun ilk gününde konuk bakanlar ve heyetleri arasında ikili görüşmeler gerçekleştirilecek. Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu ile Çin Savunma Bakanı Li Shangfu’nun yüz yüze görüşmesi bekleniyor.

Bugün ABD, Japonya, Güney Kore, Singapur, Filipinler, Avustralya, Yeni Zelanda, Pakistan, Litvanya ve NATO’dan güvenlik, istihbarat ve askeri yetkililerin katılacağı üç özel oturumda siber uzay ve teknolojideki rekabetin güvenliğe yansımaları masaya yatırılacak. Asya-Pasifik’te tartışıldı. Askeri güç yapısının yarattığı sorunlar ve bölgesel güvenliğin nükleer boyutları tartışılacaktır.

Foruma 3 Haziran’da ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 4 Haziran’da ise Çin Savunma Bakanı Li Shanfu hitap edecek.

Austin’in “Hint-Pasifik Bölgesinde ABD Liderliği” başlıklı konuşmasında, geçen yıl bire bir forumda yaptığı konuşmada ana hatlarıyla belirttiği ABD’nin Hint-Pasifik stratejisinde son dönemde atılan adımları anlatması bekleniyor.

Li’nin katıldığı forumda yapacağı “Çin’in Yeni Güvenlik Girişimleri” başlıklı konuşmasında Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in geçen yıl ortaya koyduğu “Küresel Güvenlik Girişimi”nin bölgesel ve küresel açılımlarını ele alacağı tahmin ediliyor. ilk kez.

İki bakanın konuşmaları, ABD ve Çin’in bölgedeki rekabetçi güvenlik perspektiflerini gözler önüne serecek.

Kanada’da Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu, Almanya’da Münih Güvenlik Konferansı, Hindistan’da Raisina Diyaloğu ve küresel ve bölgesel güvenlik konularının tartışıldığı en değerli toplantılardan biri olarak kabul edilen Shangri-La Diyaloğu 2014 yılından bu yana gerçekleştirildi. 2002.

eregli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu