Haber

Almanya Başbakanı Scholz, darbeciler ile aşırı sağcı AfD arasındaki bağlantıları vurguladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede darbe planlamakla suçlanan kişilerin aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Parti (AfD) ile ilişkisinin dikkat çekici ve değerli olduğunu söyledi.

Başbakan Scholz, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, “Burada bir şeylerin döndüğü açık. Burada söylenmesi gereken, sanıklar arasında Almanya Federal Meclisi’nin eski bir AfD üyesi olduğu. Tabii bu bir olay” dedi. çok dikkat çekici ve çok kötü bir olay.” söz konusu.

Alman devleti ve demokrasisinin işleyişine değinen Olaf Scholz, “En değerli diğer sonuç da herkesin bilmesi ki bizim savunulabilir bir devletimiz, bu tür hukuk ihlallerini ve bu tür (darbe) planlarını önleyebilecek savunulabilir bir demokrasimiz var. güvenlik yetkilileriyle görüşün ve tüm gücünüzle reddedin.” dedi.

Sosyal Demokrat Parti Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil de konuyla ilgili olarak Alman medyasına açıklamalarda bulunarak aşırı sağcı AfD partisinin cezalandırılmasını talep etti.

AfD’yi açıkça anayasa karşıtı bir parti olarak tanımlayan Klingbeil, “AfD, parlamentolarda, mahkemelerde veya kamu hizmetlerinde değil, Anayasayı Savunma Dairesi’nin İzleme Listesinde olmalıdır” dedi. söz konusu.

Klingbeil, darbeyi planlayan Imperial Citizens (Reichsbürger) adlı gruba yönelik baskının AfD ile yakın ilişkiyi bir kez daha gösterdiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu