Haber

Af Örgütü’nden İran’ın idama mahkûm ettiği 7 Kürt için çağrı

İran’ın başkenti Tahran’da Jîna Emini’nin gözaltında öldürülmesinin ardından başlayan protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 7 kişi daha idam cezasına çarptırıldı. Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bildiride İran rejimi tarafından idam cezasına çarptırılan 7 Kürt için acil eylem çağrısında bulundu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre 7 kişi için imza kampanyası başlatan Uluslararası Af Örgütü, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Muhammed Borogani ve Mahand Sadrat Madani; İsfahan vilayetinde Majid Kazimi, Salih Mirhaishimi ve Said Yakubi; Kurkur Kuzestan eyaletindeki Mücahidler (Abbas); Sistan ve Belucistan eyaletinde İbrahim Narui, Mansur Dahmarde, Kambiz Harut, Shuayib Mir Baluchzehi Rigi, Mansur Hut ve Nizamuldin Hut; Tahran vilayetinde Manuşehr Mehman Nawaz, Muhammed Gobadlu, Said Şirazi, Ebulfazl Mehri Hüseyin Hacilu ve Muhsin Rezazade Garagolu yargılandı. En az 7 kişi ‘kasten öldürme’ hatalarını işlemediği halde idam cezasını gerektirmeyen katalog suçlardan idam cezasına çarptırıldı.”

Yargılamaların adil olmadığı belirtilen açıklamada, tutuklulara işkence ve baskı altında itirafların yapıldığı kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

sefaatlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu