Haber

ABD’de Kongre baskınına dair eski Başkan Yardımcısı Pence’in ifadesine başvurulacağı iddiası

ABD Adalet Bakanlığının, eski ABD Lideri Donald Trump hakkında yürütülen “6 Ocak Kongre baskını” soruşturması kapsamında eski Lider Yardımcısı Mike Pence’in tanık olarak ifadesine başvuracağı belirtiliyor.

The New York Times gazetesinin haberinde, Adalet Bakanlığının Pence’i söze davet edeceği öne sürüldü.

Gazetenin, Pence’e yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde eski Başkan Yardımcısı’nın da Bakanlığın soruşturmasının, Kongrede kurulan komite soruşturmasından farklı olduğu niyetiyle söz vermeye istekli bulunduğu tez ediliyor.

ABD basınında grubundan daha evvel söz vermek isteyen bireylere pürüz olma teşebbüsüne bulunan Trump’ın, Pence’in de söz vermesini engellemeye çalışıp çalışmayacağı öne çıkan mevzular ortasında yer alıyor.

Pence, Kongre baskını için Trump’a tepkili

2020 Başkanlık seçimlerinde “sahtekarlık” yapıldığı yönündeki iddiaları ve 6 Ocak Kongre baskını olayları üzerine Trump ile arası açılan Pence’in, 2024 ABD Başkanlık seçimlerinde aday olmayı düşündüğü ve Trump’ın seçmen tabanını karşısına almamak için onu kamuoyu önünde eleştirmekten kaçındığı yorumları yapılıyordu.

Son dönemdeki çıkışlarıyla gündeme gelen Pence, 6 Ocak Kongre baskını hakkında Trump’ın sarf ettiği kelamları “pervasız” olarak nitelendirmişti.

Pence, ABC’ye verdiği mülakatta, Trump’ın 6 Ocak olayları ile kendisini, ailesini ve Kongrede bulunan herkesi tehlikeye attığını belirtmişti.

Trump’ın o günlerde aleyhine yaptığı “seçimleri reddedecek cesaretinin olmadığı” yönündeki paylaşım konusunda Pence, “Bu, beni öfkelendirdi ancak yanımda duran kızıma dönerek ‘Yasayı delmek değil, onu üstün tutmak yürek ister.’ dedim.” ifadesini kullandı.

Pence, Trump’ın 6 Ocak olayları hakkındaki kelamları konusunda, “Başkan’ın sözleri pervasızdı. Sorunun bir parçası olmaya karar verdiği açıktı.” diye konuşmuştu.

Trump ise Twitter’dan başkentte yapılacak gösteri öncesi “6 Ocak’ta D.C’de büyük protesto var. Orada olun, çok çılgın olacak.” sözlerini paylaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehirler Arası Nakliyat
Başa dön tuşu